Právě se nacházíte:

Americké trháky

2. 10 2016

  www.inadhled.cz    Návštěva kina s celou rodinou a s přidanou hodnotou v podobě občerstvení se stala záležitostí zatěžující peněženku více, než za vynaložené peníze získáte. To však není taková novinka, aby o ní bylo třeba psát. Popcorn a coca-cola, obojí podávané v kýblech, musí ekonomicky nahradit chybějící diváky, jedinou nepochopitelnou věcí je to, jakým způsobem a nesmyslně plní prodávající kornout nabobtnalou kukuřicí, jejímu sypání pak po prostoru kina nelze zabránit a lidé se chtě nechtě chovají jako čuňata. Upřímně řečeno, nelze se divit obezitě častých konzumentů této kombinace, jde o opravdový protiklad zdravé výživy.  

  Je třeba si přiznat, že většinu zábavy obstarává americká kinematografie. Přestože máme vynikající herce a český smysl humor je sice specifický, ale zfilmovaný dokáže většinou rozhýbat naše koutky, importované filmy nás mají přesvědčit o úplně jiných hodnotách. Musí být velmi náročné vymyslet předlohy vhodné k dalšímu zpracování. Možná právě proto se hollywoodským machrům daří doslova zničit i poměrně povedená literární díla. Pokud je znáte a vidíte poté jejich reprodukci v kinosálu, můžete si povšimnout toho, že se děj ubírá úplně jiným směrem. Daleko důležitější je pro tvůrce využití pyrotechniky a počítačových efektů.

  Důsledkem tohoto směřování je i to, že se točí stále více filmů zabývajících se násilím, střelbou, zabíjením. Válka v jakémkoliv provedení je ústředním motivem, není li tomu tak, jde o fantasmagorii doprovázenou šokováním diváka. Zdá se, že bez spolupráce kybernetického oddělení už ani nic vzniknout nemůže. Lze tedy říct, že nás pokaždé čeká přesvědčování o nadpřirozených schopnostech Američanů, jejich předurčenost vše vyřešit, a pokud možno, za celý svět. Dále může přijít nebezpečí z vesmíru v různých podobách, případně pozemské přerostlé potvory s mnohonásobnou sílu, kterou musí přemoct hrdinova inteligence, nasazení a odvaha.

  Realita však vypadá úplně jinak. Daleko blíže k ní mají právě naše filmy. Možná v tom je ale problém. Velká část diváků prostě o fikci více podobnou skutečnosti nestojí, potřebují být udržováni v napětí pomocí explozí, miliónů kulek mířících na hrdinu, kterého kličkování mezi střelami je za hranicí lidských možností, zatímco jeho šestiranný revolver dokáže vystřelit 100x za sebou.  Umírající kompars nikoho nezajímá a vše směřuje k potrestání záporné postavy, oba se samozřejmě utkají až na konci. V podstatě by stačilo vidět zhruba deset zásadních děl americké kinematografie a zbytek nechat být, protože nic nového už asi nevznikne. Je to podobné, jako naše české seriály produkované komerčními televizními tvůrci. Škoda, že se nic netočí o invazi Arabů do Evropy, nikdo si nevzal jako předlohu pro svůj film jejich rabování, násilnosti a každodenní život na našem kontinentu. A podobně důležitých témat je hodně, jen prostý lid asi nezajímají.

  Jít do kina už není podobné tomu, jaké to bývalo dříve. Doby se mění, zfilmované počítačové hry jsou možná výnosnější, než pokus o ztvárnění klasických literárních děl. Přesto se i nyní dostanou do biografů filmy, které potěší. To se stává tehdy, je li téma nápadité, často podle skutečných událostí, dokážou li vtáhnout do děje a ukázat zajímavé prostředí. Navíc na reálném pozadí. Pak není třeba explozí, krve a přehnaných efektů. Nebo jít na českou komedii, není li jen postavená na známých jménech, ale zároveň i na kvalitním výkonu a inteligentním scénáři. Otázkou zůstává, co dokáže kino zaplnit lépe…

J3.K