Andrej Babiš premiérem. Jaký bude?

15. 12 2017

   www.inadhled.cz    Andrej Babiš se stal nejen vítězem voleb, ale i díky spojenectví s Milošem Zemanem vládcem Strakovky, a tím i celé České republiky. Vzápětí si po neúspěšných jednáních o koalici poskládal jednobarevnou vládu a pod dohledem nejžhavějšího kandidáta na prezidentský post pro další období se tak může pustit do své práce. Nyní je otázkou, lze li něco na tom všem hodnotit kladně, a co pro změnu záporně. Nicméně vše nasvědčuje tomu, že ještě nikdy v minulosti se nedostal vzájemný obchod do tak vysokých sfér politiky, jako nyní. Abychom nebyli pouhými pesimisty, pojďme to vše zkusit zhodnotit věcně. Co nám daní situace může dát a co vzít?

  Hlavním předpokladem pro oba hlavní hráče, tedy Zemana a Babiše, je nutnost zvolení Miloše Zemana do funkce hlavy státu. Právě Zeman změnil reprezentativní místo na Hradu v plně funkční orgán, který si v rámci volné ústavy dělá to, co potřebuje. Důkazem jsou různá jmenování vlád, setrvání Mynáře ve funkci, ale i jeho zahraniční politika, která je naštěstí v rozporu s tou, kterou praktikovala ČSSD. Přesně to nyní potřebuje Andrej Babiš, který by jinak těžko převzal otěže vlády, aniž by byl schopen složit koaliční většinovou vládu. Za stávajících podmínek však může při současné vzájemné podpoře získat možnost vydržet celé volební období, které on velmi nutně potřebuje k vyřešení vlastních problémů a záměrů. Problémy jsou na prvním místě, to je vcelku pochopitelné. Pokud se mu tedy podaří přesvědčit své voliče a přidají se ti volící SPD, část od KSČM a ODS, případně historicky ortodoxní sociální demokrati, dá se očekávat, že vděčnost Miloše Zemana bude mít skutečně dopad na délku doby vládnutí, zároveň dojde i k jisté synchronizaci zájmů.

  Proč má Miloš Zeman potřebu být zvolen? Dosavadní prezident je muž s velmi vysokým egem, které mu brání opustit úřad, aniž by dokončil rozpracované záležitosti. Jeho boj proti imigraci a krokům Evropské unie vedoucí k nesmyslným sankcím Ruska je teprve v polovině, a pokud by se podařil dokončit, Miloš Zeman by se stal i přes mnoho oprávněných výtek k jeho způsobu prezidentování významným mužem naší současnosti i historie. Je třeba si přiznat, že má rozhodně ,,větší koule“, než jaké nosí jeho protikandidáti Drahoš a Horáček. V tomto mu mohou konkurovat pouze Topolánek a pak nečekaně i Hynek. Tato pětice má také reálnou šanci bojovat o křeslo prezidenta, přičemž Horáček se postupně ztrapňuje svým vystupováním sám, sladkého akademika Drahoše tlačí zájmová skupina názorově spojená s EU a Kavárnou, Topolánek je svým způsobem buldozer často měnící směr a Hynek pro voliče méně známou osobností ze zbrojařského průmyslu, což mu u veřejnosti trochu škodí, ale ve skutečnosti v této době jde o spíše pozitivní oblast činnosti.  Miloš Zeman je však solitér, který si vybral svou cestu přes Babiše a velmi důmyslně po ní kráčí.

  Proč potřebuje být Babiš předsedou vlády? Jeho ego je stejně vysoké, jako u Zemana. Touha po bohatství je však neméně intenzivní, za období svého ministrování na financích zdvojnásobil svůj majetek a podepsané smlouvy budou mít ,,dojezd“ ještě mnoho let tím spíše, zůstane li nadále ve vládě. Dále je součástí policejního vyšetřování, potřebuje tedy akutně získat moc a dohled nad Ministerstvem vnitra a k tomu i spravedlnosti a opět financí. Jednobarevná vláda mu tři tyto jistoty dává a jde o součást dohody s Milošem Zeman. Něco jako: ,,Ty si udělej pořádek v podnikání a svém životě, ale za to chci…..“ . Dá se tedy očekávat, že Babiš postupně unikne ze všech vyšetřovaných kauz, pár policistů odejde do důchodu, možná se někdo ztratí, třeba lidé kolem Šumana se mohou obávat poměrně dost zásadní represe, na pár nepřátelských firem si klekne Finanční správa, to platí i pro hlučné podnikatele, Andrej Babiš odkoupí pod cenou několik společností a ovládne další hektary půdy, přestane být závislý na evropských dotacích. Za to ale změní rétoriku vůči EU tak, aby nekolidovala s Milošem Zemanem (ten mu otevře dveře i do Ruska a Číny), čímž se dokážou eliminovat ztráty z dotací. No uznejte, že to má skutečně logiku.

  Pokud se vše toto stane, mohlo by se podařit i následující. Babišova vláda by si mohla pod tlakem veřejnosti a po sporech s Piráty došlápnout na neziskový sektor, do kterého utíká skutečně mnoho peněz a který jde proti Zemanovi. Zároveň by tím omezil činnost lumpů kolem Člověka v tísni a dalších jim podobných, což by mělo za následek nápravy školství a jeho návrat k sekularitě. Ušetřené miliardy by šly na platy učitelů. Dále v rámci své očisty udělá vše proto, aby se konečně podařilo zvýšit výběr daní, což odnese velká část podnikatelů. Pokračující represe a zvůle Finanční správy bude posvěcena novými soudními rozhodnutími, v nichž bude dáno za pravdu Finančním úřadům. Soukromý sektor totiž patří k tomu méně oblíbenému občany i miliardáři. Bere jim zdroje i zaměstnance. Takže budou převažovat korporace a velké firmy ovládané bohatými. V zahraniční politice se vláda možná přidá k Polsku a Maďarsku, také Rakousko je nyní po volbách na dobré cestě. To je dobrá zpráva. Musíme však vzít v potaz různá hlasování členů ANO, která jsou v přímém rozporu s touto teorií. Nejde o to, že by ANO bylo demokratickou stranou, spíše jde o jistá zadní vrátka, když se předsedovi něco nepodaří. Také média budou postupně následovat v obsahu informovanosti ty spadající pod Mafru, dokonce i Česká televize už pomalu obrací, o Českém rozhlasu už to můžeme tvrdit s jistotou.

  Na závěr je třeba říct, že tento článek by mohl být mnohem delší. Vše výše uvedené může změnit volba prezidenta a vítězství jiného kandidáta. Je ale téměř jisté, že symbióza Zemana a Babiše bude pro ně úspěšně pokračovat. Oba se navzájem potřebují daleko více, než bylo kdy v minulosti zaznamenáno. Zeman by jistě řekl: ,,Padne hodně vojáků, ale pro vítězství je to třeba.“. A Babiš rád obětuje mnoho svých nepřátel a i těch, kteří se někdy ozvou proti němu. Zdá se, že vítězové jsou určeni.

J3.K