Angličani si jdou za svým…

6. 07 2018

  www.inadhled.cz   Novičok  se opět dostal na scénu. Tentokrát obětí nejsou ruští občané, z nichž jeden byl dvojitým agentem tajných služeb Sergej Skripal a druhá byla jeho dcera Julia, ale prostí Britové Charlie Rowley se svou partnerkou Dawn Sturgessovou. Nikdo neví, kde ke své otravě přišli, zároveň se ale ví přesně, že jde o novičok, byť to v případu Skripalů zpochybnil každý mimo anglické policie. Nový případ se udál nedaleko Salisbury ve Willtshire, tedy ve stejné oblasti Anglie.

  Přestože v případu první otravy Rusové kategoricky odmítli jakoukoliv spoluúčast na zdravotních problémech Skripalů, Britové tvrdošíjně trvají na svém a oficiálně požádali Moskvu o sdělení všech informací spojených s atentátem na dvojici ze Salisbury, to aby mohli odhalit pozadí další otravy. Vyšetřování kausy  Skripalovi přitom celo dobu připomínalo blamáž. Bojový nervový plyn Novičok přede léty vynalezený v Sovětském svazu je velmi účinná látka, jejíž minimální množství spolehlivě zabíjí. Skripalovi však ,,zázračně´´ přežili, navíc Julia s minima zkouší vytěžit maximum a nastartovala svou politickou kariéru, kterou chce ve svém rodném Rusku dotáhnout co nejdále a paradoxně v proputinsky laděném subjektu. Také její otec se těší dobrému zdraví, byť nějakou otravou jistě prošel. Jejich vzkříšení a rehabilitace tak trochu připomíná zázrak rovnající  se nanebevzetí Ježíše Krista. Jestliže údajný atak tajných služeb vedených Putinem na zdraví obou znamenal pokus o vyvolání krize mezi Velkou Británií a Ruskem, pak návrat Julie do Ruska a její aktivita na politickém poli naznačuje jistý nesoulad v tom, jak ona samotná vnímá snahu o svou likvidaci.

  Přestože Rusové nabídli svou pomoc při řešení případu Novičok, nikdy se jim nepodařilo získat vzorek látky, která měla zabíjet. Nyní  Angličané s drzostí sobě vlastní žádají o informace k aféře se Skripalovými, přestože Moskva několikrát upozornila ne mnoho nesrovnalostí ve vyšetřování a dementovala svou účast.  Celá situace v Anglii mohla vzniknout více způsoby.  Může jít samozřejmě o hry tajných služeb, které mají často za úkol vyvolat napětí tam, kde jim je určeno, nicméně nelze vynechat ani možnost, že se někdo pokouší vyrobit látku podobnou Novičoku a testuje ji na lidech. Vybírá si relativně náhodně a z dálky pozoruje, jak se dá dotyčný materiál použít. Vzhledem k britské současné situaci, kdy jsou tyto ostrovy plné migrantů, denně dochází k různým nábožensky motivovaným násilným činům a islám pomalu, ale jistě přebírá vůdčí roli mezi náboženstvími v celém království, je výskyt bojové látky v rokách neznámého obrovským bezpečnostním rizikem. Snaha přehodit vinu na nenáviděnou velmoc poté pravděpodobně naznačuje cosi o ztrátě smyslu pro realitu a neschopnost najít skutečného vlastníka otravující látky.

  Můžeme se tedy ptát, o co tedy jde. Buď se Londýn opravdu snaží za každou cenu vyhrotit situaci mezi velmocemi, nebo tajné služby z nějakého důvodu zašly dále, než jim bylo původně povoleno a snaží se zahladit stopy, případně někdo  testuje neznámou látku podobnou Novičoku v prostředí anglického venkova na namátkově vybraných lidech. Zarputilost vyšetřovatelů aféry kolem Skripalů držet se pofidérní ruské stopy tak může ve svém důsledku stát život někoho, kdo vůbec netuší, že nějaký Novičok existuje. Kde se nachází pravda? To se v nynější době nikdy nedozvíme už jen proto, že tendenční zpravodajství médií znají jen tu svou, za kterou jsou placená. A dostanete li se k informacím předávaným těmi britskými, rozhodně jde vždy o levicové noviny The Guardians, Sun, případně oficiální zpravodajství televizní stanice BBC, často podpořené americkou CNN. Nic jiného se k nám nedostane, takže nečekejte nic podloženého nezkreslenými reálnými skutečnostmi. Informační válka je totiž v plném proudu.

J3.K