Arogance Evropské komise nemá obdoby

18. 09 2020

  www.inadhled.cz  V době, kdy Evropu zužuje systematicky tvořená pandemie, kterou vnímají všichni, ovšem každý jinak, si Evropská komise žije nadále ve své bublině a vytváří nereálné chiméry. Stále více se ukazuje, že opilec Juncker byl slabým odvarem Ursuly von der Leyen. Tato německá politička, o jejímž tragickém vedení ministerstva obrany u našich západních sousedů jdou legendy, povýšila na teoreticky nejmocnější ženu Evropy. To i s přihlédnutím na postavení Angely Merkelové. Zdá se, že tento tandem zvýrazňující aspekty germánského vnímání vedoucí úlohy na našem kontinentu je skutečně nejnešťastnější verzí vedení Evropy.

  Evropská komise, přestože je nevoleným orgánem, dělá vše proto, aby převzala absolutní vliv na EU. Protože její členové již pochopili, že to nebude tak snadné, vytvářejí neustálý tlak a zároveň do různých směrnic umísťují různé dodatky, které často salámovou metodou tu koncentraci moci v jejich rukách přeci jenom navyšují. EK si dala další úkol. Převzít vládu nad evropskými státy je prioritní, sloužit má k tomu, aby jí do postupné likvidace všeho, co dosud fungovalo, nikdo nemluvil. Nástrojem se stal úplně nesmyslný hon za jakousi uhlíkovou neutralitou. Takže si vyjmenujme vše, co tento grál von der Leyenové zasáhne.

  Automobilový průmysl se dostal do smrtelné agónie. V době, kdy americké a japonské automobilky částečně ignorují jakoukoliv snahu elektrifikovat dopravu po silnicích, přičemž Tesla sice patří k momentálním lídrům ve vraždění spalovacích motorů v osobních automobilech, ovšem nikoliv díky prodejním úspěchům, ale s pomocí obrovských dotací, jsou evropští výrobci legislativou tlačeni k nesmyslným omezením a kompromisům. Postupným snižováním emisí si svévolně Evropská komise nárokuje rozhodovat o desetitisících pracovních míst, o možnostech cestování a přemísťování se po kontinentu. Navíc v době, kdy jsou elektroauta prostě drahá, nepraktická, s bateriemi ekologicky náročnými na výrobu i likvidaci, ve stupni vývoje vzdálenému značně použitelnosti vozidel se spalovacími motory. A přidáme li absolutní nepřipravenost elektrických rozvodných sítí a přicházející navyšování cen elektrické energie při uvědomění si dostatku ropy, u které dle posledních poznatků dochází k obnově a navíc je objevováno plno nových ložisek, pak jde o ukázku arogance úředníků z Bruselu.

  Energetika doznává totálních změn. Uhelné elektrárny pomalu končí a hornické oblasti budou zakonzervovány. Co bude s místní komunitou, to je nejasné. Udělat ze všech hnědouhelných dolů jezera a rekreační oblasti asi jen tak nepůjde. Černouhelné doly poskytovaly zaměstnání mnoha horníkům, na kterých jsou závislí poskytovatelé dalších služeb. Samotné elektrárny jsou dalším oříškem. Torza těch uhelných straší po Evropě už nyní. Přidejme k nim teplárny a zamysleme se nad tím, co je má nahradit. Plynové nebudou řešením, protože parta kolem Leyenové si na plyn brousí zuby. Atomové jsou samozřejmě perspektivní tam, kde je Zelení nesabotují. Rakousko, Německo se jich zřekly, Francie je s tím druhem výroby elektřiny dlouhodobě ve vztahu přátelském. Polsko a Česká republika chtějí na jádru fungovat nadále. Norsko má své vodní turbíny a je v relativním klidu. Pak tu máme větrníky a solární panely. Kapacita je u nich omezená, navíc jsou pro přírodu rozhodně nesympatickým doplňkem a vrtule větrných elektráren doslova škodí svému okolí. Obří ventilátory vysušují prostor kolem sebe. Solární panely i větrníky jsou ekologicky náročná zařízení poté, co doslouží a musí být likvidovány.

  Doprava i bez osobních automobilů bude mít problémy. Nákladní přeprava nahradit elektřinou nepůjde, to se týká jak kamiónů, tak i lodí. Přidejme letadla a máme tu jak solidní zdroj CO2 vypouštěného Leyenové pod nos, ale zároveň možnost opačným směrem vytvořit daň ve formě šíleně drahých povolenek a odpustků. A tím i zdražení všeho, co je třeba přepravovat. Dalším postiženým bude zemědělství. Snaha obvinit dobytek z vypouštění CO2 a metanu, a tím donutit Evropany jíst trávu a hmyz, je další ukázkou idiocie.

  Vše výše uvedené se dotkne domácností. Ceny vystoupají do nesmyslné výše u tolika produktů, že nás to vrátí o desítky let zpět, což platí pro Evropu, zatímco Amerika a Asie si dál budou dělat to, co uznají za vhodné.  Novým počinem Evropské komise je snaha dostat peníze z prostých občanů pomocí poplatků za používání plynových kotlů a těch na tuhá paliva. Také za používání teplé vody ohřívané v teplárnách. Europoslanci místo aby bránili své voliče i pozice, které jim umožňují ovlivňovat chod Evropy, se většinou spokojí s vysokým platem a následných výslužným a Evropské komisi přenechávají kompetence. Kontinent se tak řítí do propasti i bez koronaviru. Nedojde li k naprosté změně v politických výšinách či mohutnému odporu samotných Evropanů, nečeká nás vůbec nic hezkého. Vylhaná čistota ovzduší po zavedení nových opatření je pouhou chimérou. Možná začíná vhodná doba na hledání vhodných oblastí, kde je svět ještě normální a dá se tam žít.

Jindřich Kulhavý