Bílé vajíčko o Velikonocích?

14. 04 2014

  Blíží se nejoblíbenější jarní svátky spojené s volnem ve školách, návštěvami v rodinách, odvážnější z nás se vydají k moři. Tradiční oslavy se konají především na venkově, děti běhající s pomlázkou po Praze již není častý jev.  

 Blíží se nejoblíbenější jarní svátky spojené s volnem ve školách, návštěvami v rodinách, odvážnější z nás se vydají k moři. Tradiční oslavy se konají především na venkově, děti běhající s pomlázkou po Praze již není častý jev. Nechci však rozebírat podstatu oslavy Velikonočních svátků. I v zemi, ve které převažují ateisté a bezvěrci, je tento zásadní náboženský svátek příjemným přerušením normálního běhu událostí. Jeho kladem je tedy volno, záporem plnění určitých tradičních úkonů.

   Obchodníci pletou pomlázky a zdražují některé potraviny, hospodyňky doplňují zásoby ve spížích a likérky chrlí na trh nezbytné tekutiny obsahující dostatečná procenta alkoholu. Pečou se bochánky, beránci, čokoládoví zajíčci vykukují z regálu supermarketů. Připravují se košíky na uložení zasloužených výsledků koledování, některé agresivní dívčiny připravují vědra s vodou.

   Ve školách se pár dní neučí, ovšem před započetím samotných svátků se připomínají tradice. Obvyklou činností bývá malování vajíček a ukázka výroby kraslic. A pomalu a nenápadně jsme se dostali k jádru problému. Tím se stala vajíčka.

  Předloňské ceny ale na mysli nemáme. Těch pár vajec za dvojnásobnou cenu by nás k chudobě nedovedlo. Jde o jejich barvu. V obchodech jsou bedny hnědých skořápek, jejichž obsah je sice v pořádku, povrch má design celkem standartní, ale bílou barvu prostě nenajdete. Po zbytek roku je nám to jedno, spotřebujeme klidně každé čerstvé vejce, i kdyby bylo modré. O Velikonocích je to jinak. Všichni se stanou na chvilku umělcem a nutně potřebují bílá vajíčka. Dříve byla běžná, ale poslední dobou je vytlačila ta nynější k barvení nevhodná.

   Výrobci ozdobných prostředků vymýšlí různé finty, aby ošálili původní odstín, ale problém tím jen zmírní. Ve školách totiž pedagogové požadují jako pomůcku vejce bílé. A sehnat ho je oříšek. Nosnice pravděpodobně kompletně přešly na módní odstín a stávkují. Nedostatek klasických vajec přijde jako naschvál a mechanicky zruční jsou ochotní milé vejce přestříknout sprejem. Ostatní riskují potupnou kouli z pracovní výchovy, představa objíždění obchodů kvůli jednomu bílému vajíčku je opravdu nepotěšující.

   Přesto se na Velikonoce těšit můžeme, má být teplo. Tak opatrně s doplňováním tekutin, schovat klíčky od přibližovadel a hezké svátky jara.

J3.K