Čaj a vzpomínka na říjen

8. 03 2014

  Každý národ, či každá oblast na světě má svůj proslulý nápoj, který částečně charakterizuje povahu lidí, kteří jej pijí.  

  Naše země je známá svým vztahem k pivu, což nic nemění na tom, že je pivo nadnárodní nápoj, podobně jako víno, tolik blízké Francouzům, či snad skotská whisky, jihoamerická káva, asijský čaj, havanský rum. A stejně, jako je pro každou část Země typické něco jiného, stejně se obliba jednotlivých nápojů přizpůsobuje období, kdy jsou přímo žádané. Je velmi pochopitelné, že chlazené na zahrádce má svou poesii, také ohnivý nápoj uprostřed zmrzlé tundry je jistě pro zahřátí dokonalý.

  Většina lidí samozřejmě usrkává svůj oblíbený nápoj celoročně, mění se jen intenzita. A teď se právě přiblížila doba, kdy se do popředí dostává horký čaj. Je jedno,z jakých je ingrediencí, čím ho kdo dochucuje, či pije li ho z termosky někde venku, nebo radši posedí v klidu čajovny. Už nejde jen o klasický anglický čaj o páté, jde o zahřátí. A tak utíkám pro zázvor a med, koupím citron a uvědomuji si, že už zase začal podzim. Nemám to období rád, ale právě čaj je to, co mi jej dokáže udělat příjemnějším. A zima si na mne jen tak nepřijde.

J3.K