Čapí hnízdo má solidní reklamu

2. 09 2019

www.inadhled.cz   Proslulá farma Čapí hnízdo, což je kongresové a hotelové centrum nedaleko Benešova, už několik let hýbe naší společností.  Její historie už byla mnohokrát propíraná, vyjadřovala se k ní řada odborníků, politiků i laiků. Její existence je samozřejmě něčím, co premiérovi Babišovi na důvěře nepřidává. Vynechme nyní realitu, kterou je návrh na ukončení stíhání osob spojených s touto stavbou, a pojďme se na vše podívat z jiného úhlu.

  Problematika dotací je dlouhodobě alarmující. Zvýhodňování některých podnikatelských subjektů, které na dotační programy a následné čerpání dosáhnou, nastavuje naprosto nerovné podmínky v prostředí, ve kterém se pohybují i jiní bez této podpory. Ruku v ruce s bojem o relativně levné peníze jdou hospodářská kriminalita, korupce a podvody. Podmínky pro přidělování dotací byly po dlouhou dobu velmi vágní a pohybovat se v relativně širokých mantinelech je pro zkušené matadory poměrně jednoduché. Zcela očekávatelně se to daří lidem napojeným na politiky a paradoxně potřebujícím tyto finance pro větší investice méně, než by se hodily menším podnikatelům. Velká část peněz tak dopadá na ty největší hromady. Nůžky se poté ještě více rozevírají. Dotacemi podpoření později likvidují trh snižováním cen produktů a získávají výhody, díky kterým se pokřivuje trh. Příkladem byly nedávno například tiskárny, také zemědělci, ale podobně se dá nahlížet i na další ,,zajímavou ´´ dotaci, kterou získaly pekárny patřící do holdingu Agrofrert určené na moderní výrobu toustového chleba.

  Farma Čapí hnízdo je ukázkou toho, jak se dá ohýbat právo. Je velmi pravděpodobné, že k vzniku farmy bylo přistupováno velmi pragmaticky a převody vlastnictví probíhaly v souladu s dotačními pravidly.  O tom, že celé centrum vlastnil po celou dobu Babiš je jisté stejně, jako to, že i nyní vládne Agrofertu. I v tomto případu však předseda vlády dělá vše pro naplnění litery zákona, který je ve skutečnosti velmi děravý. Jenže samotná existence dotací k podobným činům vybízí. Kde najdete 50 milionů na zemi? Nikde, nicméně v tentokrát jako by tam byly a Babiš, samozřejmě po konzultacích se špičkovými právníky a daňovými poradci, se pro ně sehnul. Je třeba upozornit na to, že v té době nebyl aktivním politikem, ale korumpujícím podnikatelem. Pokud se ptáte, kde jsou o tom důkazy, pak vězte, že ty by jistě existovaly, nicméně je úkolem policie je najít. Kde však není žalobce, není soudce. Takže to berte jako spekulaci, ovšem tato úvaha odpovídá praktikám ve vztazích mezi špičkovými politiky a úspěšnými podnikatelskými subjekty.

  Trochu jiná kauza je reklamní činnost spojená s hospodařením Čapího hnízda. Při uvědomění si toho, jaký přístup mají k reklamním službám finanční úřady, které jsou na ni přímo vysazené, jsou stovky milionů proteklé farmou skutečně výsměchem. Andrej Babiš káže vodu a pije víno. Jestliže Finanční správa a Ministerstvo financí naprosto nekompromisně potírají i skutečně fungující reklamní agentury a s nedůvěrou nahlíží na každou legitimní propagaci, přestože je dlouhodobě známé, že právě dobrá reklama prodává produkty výrobců i prodejců nejvíce, pak to, co prošlo Čapím hnízdem, je do očí bijící. Vezmeme li v potaz, že každou korunu investovanou do propagace finančáky xkrát prověří, aby nakonec  i tak doměřily naprosto nesmyslné částky a je třeba jít až do soudních sporů, nechcete li se vzdát, pak je směšné, co se dělo uvnitř Agrofertu. Jenže…opět se to dělo v rámci zákonných možností. Je třeba upozornit i na to, že se nikdo nezmínil o DPH, které jistě bylo součástí těchto obchodů. Je tedy na místě se zeptat. Proč jsou menší agentury, podnikatelé a třeba i sportovní kluby, které díky poskytovaným službám dokážou přežít a ještě třeba i vychovávat mládež, tvrdě stíhané, zatímco ti větší jsou naprosto v klidu? A jak je možné, že premiér ohánějící se morálkou, represí podnikatelů vedoucí údajně k lepšímu výběru daní sám využívá stejných praktik, jako menší subjekty, ovšem ve výrazně vyšších částkách?

  Vracet se k dotaci poskytnuté na Čapí hnízdo už nemá moc velkou cenu, jde opravdu o politickou kauzu, kterou umožnili právě politici tím, jak nastavili pravidla k získávání dotací, a tím, že vůbec připustili možnost někoho dotovat a jiného nikoliv. Babiš ve své podnikatelské činnosti vždy chodil na hranu a často i za ní, ale to věděli všichni i v době, kdy do politiky vstupoval. Pokud by tedy měl být za něco trestně odpovědný, mělo to být řešeno dávno. Místo toho mu byly poskytnuty další dotace na biopaliva, opět díky poslancům Parlamentu ČR. Babiš je určitě s morálkou na štíru, ale ti, kdo volají po jeho potrestání, mají na hlavě másla úplně stejně. Což je pro občany této země smutná zpráva.

J3.K

 
.