Právě se nacházíte:

Charakter

2. 04 2014

www.inadhled.cz  Je mnoho vlastností, které mohou lidi zdobit, ale jsou i ty, které mnohým chybí. U některých jsme za jejich existenci vděční, absence jiných nás může trápit, ale jsou i ty, kterých si nesmírně vážíme a které oddělují od sebe kvalitativně výrazně rozdílné jedince.  

  Jednou z nich je mít charakter. Za tímto stavem si lze představit ledacos. Ale skutečnost je velmi prostá. Lidé, kteří si umí stát za svým slovem, a to i tehdy, pokud se jim něco nepovedlo a následuje přiznání si sám sobě, ale i svému okolí, že jsem nezvolil správné řešení.

   Mít charakter znamená umět překročit vlastní ego, ustát přebytečnou hrdost, potřebu být přímým a čestným člověkem, ochotu postavit se do opozice tehdy, pokud vám vědomí velí nesouhlasit třeba i s většinovým názorem. A v případu pochybení, protože i to se může stát, postavit se čelem k následkům způsobených vlastním chováním a umět uznat svou nedostatečnost a případně i opustit svou pozici.

  Charakterní člověk není neomylný a dokonalý, je pouze tím, kterého si rozhodně vyberu za parťáka radši, než takového, jehož myšlení a přístup k čemukoliv připomíná pružnou pryž. Ono totiž mít charakter znamená být rovný. A to se vždy cenilo a cení dodnes. To i přes to, že v životě takovéhoto člověka není výsledkem vždy úspěch, někdy je to pouze úcta. Pouze? Pro mne znamená mnoho, často daleko více, protože o tom člověku vím, že nikoho nikdy nepodrazil.

J3.K