Právě se nacházíte:

Chtíč

19. 05 2014

www.inadhled.cz  Je velmi mnoho pohnutek, které nás ženou dopředu. Zvyšují naší výkonnost, schopnost se učit, nutí nás více a lépe pracovat. Většina z nich je kladných, jsou mezi nimi ovšem ale i ty, které mohou v počátku působit sice produktivně, ale jejich další projev nás začne postupně ničit a převrátí naše hodnoty i život naruby. Mezi ně patří chtíč a závist.

 Většinou se při cestě lidskými životy drží za ruku a jsou nerozdělitelné. Dokážou v lidech hlodat, pohlcují myšlenky, probouzí i další špatné vlastnosti. Samozřejmě v každém z nás je přinejmenším špetička obou dvou a v určité míře nás opravdu mohou nabudit a popostrčit ku předu, nutností je však schopnost je mít pod kontrolou. Pokud se to však nepodaří, dochází k změně chování, ta je navíc natolik transparentní, že ji záhy zaznamená okolí a postiženého člověka odsune po stránce charakteru na vedlejší kolej.

  Chceme li posoudit, jak na tom jsme, stačí si vzpomenout, jak moc toužíme po věcech, které vidíme kolem sebe. Kabelka kamarádky, její nové šaty, zářivé vlasy, v mužském podání kvalitní oblek nadřízeného, jeho auto, možná krásná přítelkyně. Může to začínat třeba takto.

   Zatím jde o věci splnitelné, je však třeba si uvědomit, že objekt závisti se ke všemu nějak dopracoval a je třeba upřímně posoudit své možnosti. Pořád jde o fázi, kdy naše touha po něčem může být konstruktivním prvkem při cestě nahoru, může být motivací. Pokud se nedopustíme při plnění našich představ podrazů, ale pouze přidáme v naší produktivitě, je to v pořádku. Nejsme li však nad věcí a chtíč v nás probudil i stinné stránky, lze očekávat další nepříjemnosti.

   Potřeba vlastnit něco, co je nad naše poměry, může být prvním krokem k sebelikvidaci. Luxusní auta, drahé domy, krásní lidé, nadstandardní dovolené, tím vším nás udivují pořady v televizi, bulvární plátky i časopisy vydávané jako reklama na luxus, to vše nás může inspirovat, ale realita je pro většinu z nás jinde.

   Přesto můžeme dosáhnout do oblak, chceme li, ale je třeba nejdříve budovat stupínek po stupínku tak, aby schodiště vedoucí nahoru mělo pevné základy a nezbortilo se pod váhou našich přání. Přejme si cokoliv, ale samo to nepřijde….A je to také trochu o prioritách. Některé nás mohou i zabít.

Text J3.K, foto Jakub Novotný