Právě se nacházíte:

Chudoba a blahobyt

18. 06 2014

www.inadhled.cz  Nedávno jsme se zamýšleli nad velkými rozdíly mezi jednotlivými ekonomickými a společenskými vrstvami obyvatel a jejich projevy například u dětí. Tyto rozdíly vnímáme i v poměrně vyrovnané společnosti v naší zemi. Na jedné straně značkově oblečená skupina potomků, na druhé kalhoty z tržnice a trička po někom jiném. Samotný život člověka to ovlivní minimálně, ale o charakterových důsledcích a připravenosti pro život už můžeme polemizovat. Jisté je, že již od malička si děti uvědomují rozdíl mezi tím, přijedou li před školu autobusem, oktávkou, nebo luxusním mercedesem. A umí to dát najevo i vrstevníkům kolem sebe, to pokud nejsou děti vedené i v těch ,,lepších rodinách“ k pokoře. A otázkou je, jde li o lepší rodinu.

  Pokud však vycestujete do zemí vzdálených od našeho standardu, zapomenete na podobné úvahy a někteří z vás se možná i zastydí nad tím, jak se zabývali svou smůlou v životě. Někteří stěžovatelé by měli mít snad dotovanou cestu do jiných oblastí světa, to aby poznali tvrdou realitu a uvědomili si, v jakém luxusu vlastně žijí. Návštěva Afriky Vám může otevřít oči více, než tušíte.

   Například Libérie je zemí, pod jejíž vlajkou pluje řada největších tankerů a nákladních lodí. Vlastní krásné pláže, je možná vhodnou zemí k spuštění hospodářského vzrůstu. Tomu brání mentalita místních, všude je na vše hodně času včetně práce. Pokud se však dostanete mimo dosah města, uvědomíte si, že ani bohaté diamantové zásoby nezajistí lepší podmínky obyvatelstvu. Problémy s dodávkou elektřiny, nedostatek vodních čerpadel a neschopnost využívat zásoby vody, nebo ji získávat, vedou k horší hygieně a pro nás naprosto normální věci jsou zde nemyslitelné. Dětské oči často mluví za vše, ale i vděk dospělých za maličkost potěší.

  Voda i elektřina a jejich dostatek jsou v nynější době výrazným atributem potřebných ke zvyšování úrovně národů. Evropa a Amerika s Austrálií si s tím zatím poradit umí, Afrika a část Asie má problémy. Přitom solární energie, která u nás vzbudila tolik diskusí a právem, by v Africe byla velmi potřebnou a je oprávněný pocit, že se jí nikdo moc nevěnuje. Jistě, je problém s kulturou místních, jejich efektivitou a chutí něco dělat.

   Nelze vnucovat nikomu blahobyt, ale je třeba si uvědomit, že jednou se problémy i zde budou muset řešit. Momentálně směřuje migrace lidí do vyspělých zemí, začínají však už být přetížené a blíží se doba, kdy bude třeba směr otočit. Možná by stálo za to zabránit nežádoucím přesunům obyvatel investicemi v chudých zemích. Zní to možná nevhodně, ale bývalé kolonie se mohou opět stát v některých případech zeměmi zájmu velmocí. Nikoliv však za účelem zisku, ale jako ochrana před přívalem obyvatel do Evropy, Ameriky a Austrálie. Je na čase ten příliv zastavit, nic jiného nepomůže. Bohatství je lákavé, ale chudoba zabíjí. Jistě by stálo se nad tím zamyslet.

J3.K