Právě se nacházíte:

Chvíle nebo chvilka

8. 07 2016

www.inadhled.cz  „Vydrž moment, za chvíli to bude.“ Kolikrát jsme všichni něco podobného slyšeli? Kolikrát jsme si řekli, tak kdy už se to konečně stane? A kolikrát jsme třeba i přemýšleli, jak dlouho taková chvíle trvá? Minutu, dvě, deset? Nebo může být chvíle i delší. A co vše se za ni může stát.

Chvíle, moment, okamžik. To jsou časové úseky, které všichni běžně používáme, ale přitom nemají jasně danou jednotku času. Nikdo nikdy neřekl či nedefinoval, že například chvíle je něco mezi x a x, moment něco mezi y a y a okamžik je přibližně doba mezi z a z. Vždy jsou tyto technické konstanty používány v jiné souvislosti. Pokud čekám na kolegu a slyším od něj „za chvíli“, rozhodně to je jiná chvíle, než kterou uslyším od přítelkyně, když na ni čekám, až se vykoupe, namaluje, učeše a další nezbytnosti, než budeme moci odejít z domu. Navíc každé ženě to pokaždé trvalo jinak dlouho. Mám v tom tedy trošku zmatek, ale přibližný rozdíl chápu. Jde asi o dvoje rozdílné vnímání času.

Co však nechápu je, jaký je třeba rozdíl, pokud přítelkyně použije výraz „moment“ nebo „okamžik“. Někdy je moment přibližně 5 minut, ale někdy třeba i 15 minut. Proč?! A okamžik je na tom naprosto obdobně. Jediné co jsem již vypozoroval je fakt, že „chvíle“ u ní bývá zpravidla delší než moment nebo okamžik.

Strašně rád bych znal alespoň jednu neznámou. Myslím, že moje znalost matematiky by pak už postačila na to, abych si vytvořil přibližný vzorec. Např. již zmiňovaná chvíle by mohla být třeba něco kolem 10 minut. (Všimněte si, že záměrně používám výraz „přibližně“. Trvat na bližším určení si netroufám.)

Takže chvíli máme. Moment by mohl být zase třeba polovina chvíle a okamžik její pětadvacetina, neboli polovina momentu. Takže jeden moment a dva okamžiky = jedna chvíle. Začínám se tedy trošku ztrácet, ale půjde to. Sice si nedovedu představit, že bych na otázku, kdy už budeš, uslyšel za jeden moment a jeden okamžik, ale alespoň bych měl trochu jasno.

Problém by mohl nastat v tom případě, kdy by konstanta „chvíle“ byla proměnná a její rozpětí značné, třeba 10 – 15 minut nebo více. „Za chvíli“ jsem totiž od přítelkyně slyšel, když měly asi za 10 minut začít zprávy, ale také když se vracela autem domů a byla od domova ještě přibližně 70km. (A to již neřeším rozdíl mezi chvílí a chvilkou a dělám, že je to to samé….).

Jak tak o tom přemýšlím, vytvořit pevnou konstantu je asi nemožné. Ale zkusím vše pozorovat dál a třeba se jednou k přibližnému určení dostanu, protože zrovna tak bych rád pochopil rozdíl mezi výrazy „promptně“, „ihned“, „za vteřinku“, „neprodleně“ apod.

Abych však nebyl zaměřen pouze na nedostatky schopnosti odhadnout čas měřený chvilkou a okamžikem ženou, musím se přiznat, že prkénko na WC jsem slíbil vyměnit za chvíli už před měsícem, uklidit dílnu trvá pár okamžiků, ale nedostal jsem se k tomu 15 let a podobných restů mám daleko více. Ovšem když mi je oznámeno, že za chvilku bude očekávaná večeře, jsem hladový jako vlk a slibovaný pokrm dorazí až za deset minut, zdá se mi, že uteklo moře času. Čert tedy aby se v tom vyznal. Pojmy jako chvilka, okamžik a urychleně jsou tedy k určení času nevhodné, ale dokážou mnohé skrýt. Jak to máte Vy?

J3.K