Čísla na prodej a zkreslování výsledků…

8. 02 2016

  www.inadhled.cz     Statistiky by vždy měly vycházet z určitých přesných podkladů a v podstatě by měly být zároveň poměrně přesným ukazatelem stavu věci. Bohužel se s nimi velmi často manipuluje tak, jak se to hodí jejich tvůrcům.

  V historii je známo mnoho případů, kdy byly určité výsledky zkreslovány jednou i druhou stranou. Především v době válek jde o určitou taktiku, navíc ne vždy je konečný stav viděn soupeři stejně. Bohužel i v časech míru se fixluje, někdy dokonce ještě více.

  Nejznámějším případem jsou finanční instituce. Jejich činnost vedla před pár lety k vzniku ekonomické krize, která zasáhla USA a Evropu. Trvala cca 5 let a i u nás na ni doplatili mnozí podnikatelé. Smutné je, že v tomto případu velmi nedostatečně fungovala státní kontrola, co ale můžeme čekat od vlády Spojených států, která i přes dlouhodobé problémy s vlastním hospodářstvím nadále zkouší světu říkat, co je dobré a co ne. Navíc právě Američané momentálně vedou v systematickém lhaní o tom, jak na tom skutečně jsou.

  Falšování výsledků hospodaření se však účelově používá i u nás. Například Agrofert najímá tým daňových poradců, kteří umí optimalizovat daně tak, aby zbytek, který by měla tato společnost státu uhradit, nebyl tak velký. Navíc jej nakonec z velké části stejně ministr financí firmě odpustil. Rozhodně však není jediným počinem jeho ministerstva odpouštět daně svým firmám, vždyť už před volbami tahal z rukávu nesmyslná čísla, která byla nepodložená skutečnými fakty, pokračuje v tom i při obhajobě všech nových příkazů, zákonů a nesmyslů v posledních měsících, a je skoro jisté, že v tom neustane ani při přípravě dalších novel, které povedou k totální kontrole obyvatelstva a převzetí absolutní moci v této zemi.

  Dalším zjevnou manipulací s čísly jsou televizní a novinové zprávy. Údaje o počtech účastníků sobotních demonstrací se výrazně lišily. Na té největší u Pražského hradu viděli reportéři České televize několik stovek lidí, Nováci něco přes tisíc, zaměstnanci Primy několik málo tisíc a odhad organizátorů byl kolem deseti tisíc lidí. Naproti tomu na podporu předsedy vlády Sobotkovi se dostavilo 30 až 80 jedinců, o tom není sporu. Ovšem správně natočené záběry dělají divy a kameramani umí se svým výrobním prostředkem, tedy kamerou, pracovat tak, jak zní zadání vedení.

   Předvolební preference jsou přímo vzorovou ukázkou toho, jak se dají čísla koupit. To nás sice v matematice neučili, ale realita ze života je jiná. Zaplať a budeš mít takové předvolební průzkumy, že se voličům jiných subjektů jít k urnám bude zdát zbytečné. Když se k tomu přidá ještě nějaký ten vlastní deník, může se zdát politické rozložení dopředu jasné.

  Pokud jste si tedy mysleli, že jediná čísla, která se skutečně prodávají, jsou ta na Vaše auta, tedy SPZ, mýlíte se. Dokonce ani Vaše výplatní páska neříká pravdu, nemůžeme tedy ani doufat, že výsledky prezentované vrchností jsou pravdivé. Trochu se obávám voleb, myslím si, že tentokráte bychom mohli dostihnout třeba Turecko a Írán,  proslulé to země svým volebním fixlováním. Ani netušíte, jak rád bych se mýlil….

J3.K