Právě se nacházíte:

Cizinec ve městě…

31. 07 2015

   www.inadhled.cz    Klasickou situací je, máte li cestu do nějaké oblasti, města, prostě kamkoliv, kde to neznáte. Ubytujete se, a protože program máte až od druhého dne, rozhodnete se obhlédnout okolí.

  Většinou první cesta vede do centra. Pokud se touláte po českém městě, porovnáváte úroveň obchodů, jejich rozmanitost, kulturu prodeje s tím, co znáte. Srovnáte ceny služeb a občas nechápete, jak velké rozdíly mohou být. Jste li z velkého města, zjistíte, že na malém městě je tak nějak klidněji, veseleji a vstřícněji, lidé méně spěchají. Oni tedy většinou nemají kam, protože metro jim neujede, autobus má předem daný jízdní řád a ten dodržuje. Zmrzlina je podezřele větší, tatarský biftek čerstvý a servírka usměvavá, rovnou se zeptá, odkud jste. To je dané tím, že své zákazníky zná a Vy jste v podstatě exotická návštěva.

  K večeru se z klidného náměstí stává úplně opuštěné. Krámky se uzavřou, centrum ztichne a Vy se marně rozhlížíte po možné zábavě. To platí především tehdy, jste li na výletu osamoceni. Hojnost klubů z okolí pražského Staroměstského náměstí rozhodně nečekejte, ani diskotéka nemusí být nikde nablízku, ale určitě naleznete otevřený sportbar a pár pivnic a restaurací. Takže pravděpodobně nudou neumřete.

  Ranní potřeba kvalitní snídaně bude jistě uspokojena na hotelu, ale pokud vynecháte neděli, jistě naleznete krámek s vynikajícím pečivem a ranní kávou. Jen cena bude někde jinde, než jste zvyklí ze značkových kaváren ve velkých městech a obchodních center. Ušetříte totiž daleko více, než vůbec tušíte. Bloumání městečkem máte za sebou, čeká Vás plánovaný program. Možná se divíte sami sobě, co Vás vede k tak rychlému tempu Vašeho života.

  Jinou situací je samozřejmě návštěva velké metropole, přijedete li z menšího místa. Na těchto turistech vidíte, s jakou snahou se snaží stihnout vidět co nejvíce, navštívit předem vyhlídnuté prodejny, nenechat si ujít KFC a McDonalds. To by speciálně děti nedovolily.  Osamělý pěšák pak večer zajde do takového podniku, který odpovídá jeho vkusu, peněžence a času. Většinou zůstane naprosto nepozorovaný a inkognito. Bude li mít hlad, je úplně jedno kdy, vždy nalezne něco dobrého. Metropole je prostě živá ve dne i v noci, což něco stojí. Jen je třeba dávat pozor na možnou kriminalitu.

  Jak vidíte, je velký rozdíl v tom, kde se náhle vyskytnete. Nicméně i přes určité rozdíly dokáže být fajn téměř všude. Čechy i Morava totiž nabízejí plno krásných míst. Tak vzhůru na cesty.

J3.K