Právě se nacházíte:

Co dokážou peníze?

8. 09 2016

  www.inadhled.cz    Být bohatým je snem valné většiny lidstva. Přestože měřítko množství majetku, které by Vás posunulo do elitní skupiny, neexistuje, každý má své představy o tom, kolik by mu mohlo stačit.  

   Zeptáte li se Somálce sedícího před svou chatrčí, co by pro něho znamenalo bohatství, rozzáří se mu oči při představě, že je vlastníkem malého stáda koz. Na stejnou otázku Vám odpoví obchodník s akciemi z Wall Street samozřejmě jinak, očima mu projede celosvětově známý symbol označující americké dolary a po vzoru proslulého boháče kačera Skrblíka má chuť plavat v mincích a bankovkách. Existují však i sympatizanti s vysokou duchovní úrovní, pro které je největším bohatstvím láska, porozumění a souznění.  Většinou to platí pouze do té doby, než začnou mít hlad, ale budiž. Pro feťáka je snem kilogram hašiše, kuřáka by uspokojil vagón marlborek a alkoholik by se nejradši topil v sudu vynikající skotské whisky.

  Jak je tedy vidět, hranice označující blahobyt jsou pro každého jiné. Někdo je šťastný za relativně málo, jinému nestačí desítky miliard a vlastní ego a touha po výjimečnosti jej nutí i přes přebytek prostředků dokonce páchat zlo hraničící s kriminálním činem. Nejde jen o proslulé Čapí hnízdo, podobných vykuků je ve světě ažaž. Nejedná se pouze o českou specialitu. Dá se říct, že mít více, než jste schopni utratit, aniž byste si zapalovali originální kubánskou Cohibu stoeurovkou, je prostě luxus. A trochu se to blíží k mrhání. Nicméně pokud jste si na to vydělali svou prací a šikovností, je to Vaše věc. Otázkou zůstává, je li to možné bez použití nezákonných metod a prostředků. Přiznejme si, že zdaleka ne pokaždé.

  Vraťme se však k původní otázce. Co vše dokážou peníze? Je mnoho pozitiv. Především osvobozují, což je asi nejpodstatnější jejich výhoda. Máte li jich dostatek, jste vlastními pány. Přestože si až na vzácné výjimky nikdo nemůže dělat to, co chce, je jistotou, že movití lidé mají daleko větší možnosti prožít vlastní život dle svých představ. Vše, co se dá za peníze pořídit, mají k dispozici. Nejde pouze o hmotné statky, ale i o zážitky a často i o více času na život. Tím je myšleno to, když dojde k problémům se zdravím. Tam, kde chudák získá v případě potřeby základní péči bez příslibu větších nadějí, finančně zabezpečený pacient může očekávat i zázrak, samozřejmě za tučný bakšiš.

  Peníze dokážou i další věci. Umí umést cestičku k vysněným cílům, odstranit problémy i nesrovnalosti, motivovat zodpovědné osoby k lepším výkonům (tomu se myslím říká korupce), otvírat pro jiné zamčené dveře. Mohou z bezvýznamného jedince udělat VIP osobu, stačí vyhrát ve Sportce, vymyslet originální řešení, věc, zařízení (velmi složitý postup jen málokdy vedoucí do sfér smetánky), stát se světoznámým sportovcem, jehož disciplína je díky popularitě zrovna výnosná… Existuje plno způsobů, jak se dostat výše. Vyžaduje to štěstí, talent, píli, většinou však kombinaci všech těchto atributů. Občas je třeba přidat umění být….pořádná svině. Omlouvám se za ten výraz, mohl bych napsat cosi o nedostatečném morálním kreditu, nicméně vyslovený výraz vystihl potřebné označení nejlépe.

  Jsou však i špatné vlastnosti peněz. Jisté je, že u slabších jedinců jejich nadbytek kazí charakter. Uměle zvyšují sebevědomí, dávají pocit nedotknutelnosti (takový Roman Janoušek by mohl vyprávět), umožňují ztrátu smyslu pro realitu. Moc podepřená financemi je většinou arogantní, a dokud je jich dostatek, je i těžko svrhnutelná. Pokud jsme výše uvedli, že je možné si přikoupit zdraví, víme také, že pouze jeho část. Přenést se přes některé nemoci neumožní ani ten největší poklad. Peníze dokážou ohýbat páteř i charakter. Mohli bychom jmenovat ještě dlouho, co špatného přináší chtíč po plném kontu, co z lidí dokáže udělat. Ale upřímně, kolik by Vám stačilo k tomu, abyste si zbytek života užili? Víte to?

J3.K