Co nám ukázal jeden bacil?

8. 03 2020

www.inadhled.cz   Koronavirus šířící se světem je ideálním pokusem na lidech. Je jedno, kde se tu vzal, zda li jde o produkt laboratoří či přišel li z živočišné říše. Možná jde o záměrné prověření toho, jsme li schopni se ubránit šíření jakékoliv nemoci či nikoliv, dále zjištění, za jak dlouho se roznese virus po celém světě, které oblasti případně nezasáhne a za jakou dobu se mu dokáže lidstvo začít bránit. Z vojenského hlediska tak může jít o prověření určitého potenciálu biologických zbraní, to bez toho, aniž by se armádní specialisté museli příliš snažit. Koronavirus by šlo nahradit mnohem agresivnějším spouštěčem nemocí s násobnými počty úmrtí a už nyní vidíme, že celosvětová regulace počtu obyvatel je vcelku jednoduchá. Navíc by biologové dokázali jistě vytvořit takovou látku, která by působila na určitou skupinu obyvatel. Například pouze na astmatiky, děti, cukrovkáře či by byla zaměřena na někoho jiného.

  Celosvětové šíření iniciátoru závažného onemocnění je ukázkou toho, kam se lidstvo posunulo svou liberalizací a globalizací. Kdysi bylo vcelku jednoduché uzavřít státní hranice a zamezit tak lavinovitému šíření choroby. Provázanost světových ekonomik a průmyslu se ukázala v plném světle. O expedici virusu se nepostarali pouze turisté, ale i byznysmeni, studenti a další profese. Letecká doprava vše urychlila a přispěla k šíření po všech kontinentech. Z problému jedné čínské provincie se stal během dvou měsíců celosvětový. Koronavirus je nějak zmutovaný bacil ne příliš nepodobný chřipkovému. Takových se v budoucnosti může objevit více a je de facto ideálním pokusným balónkem. Přenáší se vzduchem i dotekem, zabíjí přiměřeně, nevyhýbá se dětem a ani dospělým, dá se přežít. Škoda, že nezpůsobuje třeba časově omezené zmodrání pokožky, bylo by jednodušší pozorovat jeho rychlost přenosu. Možná by to zahýbalo s počty reálně nakažených a divili bychom se, kolik z nás nemocí prošlo, aniž by pociťovalo něco závažného. Každý druhý by tak byl na pár týdnů avatarem.

  Zneužitelnost dopadu působení viru je vcelku očekávaná. Na epidemii se přiživilo mnoho subjektů. Mezi nejvýraznější patří obchodníci s rouškami, respirátory a hygienickými potřebami. Farmaceutické koncerny horečně vymýšlí, jak vytvořit zdání, že je třeba se proti koronaviru očkovat a jistě hledají aspoň nepatrně účinnou protilátku, kterou by vzápětí za slušný peníz vnutili státním úředníkům a přesvědčili je i veřejnost o tom, že právě jejich produkt dokáže nemoc zastavit. O tom, jak to vypadá s běžnou chřipkou, která se v poklidu vrací i přes propagaci očkování proti ní, není třeba hovořit. Je dost možné, že se za pár dní oteplí a nynější hysterie opadne, protože údajně tomuto bacilu teplo zrovna moc nevyhovuje. Nebo také ne a prostě se s ním dokážeme sžít stejně, jako to umíme s jinými nemocemi, které by sice možná šlo léčit, ale po jejich likvidaci už by lékárníci a jejich dodavatelé mohli zavřít své obchody.

  Vedlejším produktem šílenství se však stávají úplně jiné záležitosti. Již jste jistě zaslechli volání po zrušení peněz, jakožto možného kontaktního materiálu, pomocí něhož se nemoc šíří. Bylo otázkou času, kdy některý z politiků bude něco podobného požadovat. Hotové peníze dělají totiž všem kontrolním mechanismům namířeným proti občanům jeden z podstatných škrtů v účinnosti. Úplně dráždí nejednoho liberála neschopného kontrolovat každého jednoho z nás. Takže ejhle, máme tu další důvod k jejich likvidaci. Dále můžeme pozorovat schopnost kontrolovat pohyb jednotlivců po celém světě. O to se stará nejen sledování Vašich plateb a výběrů z bankomatů.  Jedete Francií, Itálií a chodí Vám sms od Ministerstva zdravotnictví s textem upozorňujícím Vás na možnost onemocnění a s radou, co udělat po návratu. Což zároveň říká, že nechcete li být pod státním a policejním dohledem, zahoďte mobilní telefon. Nebo si kupte náhradní s anonymní sim kartou.

  Nebyl by to Andrej Babiš, aby nevymyslel něco, co by dokázalo hodit pár mincí na dno státní pokladny. Třímilionová pokuta pro neochotné sami sebe poslat do karantény byla určena jak? A kdo by ji mohl zaplatit? Vychází Babiš snad z toho, že na lyže do Itálie jezdí především podnikatelé, kteří by tuto sumu někde vyškrábnuli? Nebo soudí dle toho, kolik nosí u sebe? Jde o naprosté plácnutí do vody, které může být v důsledku pro mnoho lidí likvidační. Podobně je to s přístupem k zaměstnavatelům nesoucích velkou část břímě nákladů s nárokem zaměstnanců na příjem po dobu karantény. V tuto chvíli lze konstatovat, že se předseda vlády úplně zbláznil. A nejen on. Jmenováním lékařky, která údajně onemocněla při odběru vzorků v soukromé laboratoři, či snad zveřejnění jména státní úřednice, která tuto ,,kachnu“ údajně podstrčila ministrovi zdravotnictví, ukazuje na možnost snadné likvidace kohokoliv, kdo se nehodí, a také na reálnou monopolizaci boje proti šíření nákazy.

  Koronavirus nám odhaluje více než jen neschopnost lidstva přiměřeně reagovat na novou nemoc. Upozornil na nepřipravenost planety, respektive jednoduchost, jak ovlivnit počet lidí na ní.  Ukázal velmi snadnou zneužitelnost v tolika směrech, kolik si jen dokážeme představit. A nakonec zjistíme, že si po čase vytvoříme přirozené protilátky v těle sami. Farmaceutický průmysl mezi tím opět zbohatne, vojenští specialisté si mnou ruce už nyní a Lékaři bez hranic, kteří by právě nyní měli být vidět mezi lidmi nejvíce, budou moci dokončit svou práci při pašování lidí do Evropy formou zachraňování na moři přebíráním od pašeráků či směrováním migrantů do děr na hranicích mezi Evropou a Asií. Těch, kteří k nám zavleknou podstatně horší choroby, které již dávno Evropa vymýtila či tu nikdy nebyly. Politici využijí odvedení pozornosti médií od svých leváren a potichu schválí mnoho dalších směrnic a zákonů. No není to vše až absurdní?

Jindřich Kulhavý