Právě se nacházíte:

Co s tím na dovolené?

25. 01 2017

www.inadhled.cz    Žijeme v uspěchané době plné závislostí. Jen si to uvědomte. Kdekdo v dovolenkové destinaci hledá WIFI připojení k internetu, shání se po novinách, sleduje zprávy v jakémkoliv jazyku, pro mnohé je plná penze podmínkou, roaming nutností, možnost platby kartou nezbytností. Osobní počítače nacestují stejně kilometrů, jako jejich majitelé. Nesmí chybět neustálý příděl informací o dění doma, ve světě, sledujeme stav účtu v bance i pohyb kohokoliv na vlastní zahradě zachycené bezpečnostním systémem na domu.  

   Dostupnost všeho výše vyjmenovaného dělá z dovolené všední den proložený možná jinou aktivitou, tedy sluněním, koupáním, lyžováním, turistikou, nicméně nedochází k naprostému vypnutí mozkových buněk a relaxaci organismu. Člověk je tak pořád uprostřed dění, jen s tím rozdílem, že je vzdálen od domova a pracoviště tolik kilometrů, kolik dělí dovolenkovou destinaci od místa, ve kterém probíhá jeho každodenní život.

  Jisté je, že propojením světa různými telekomunikačními a mediálními prostředky jsme se dopracovali k naprosté závislosti, které se lze zbavit pouze těmito způsoby.

1.Odjeďte z domova bez mobilního telefonu a počítače. Pokud se po nich nezačnete shánět ještě před odbavením na letišti nebo překonáním hranic republiky, jste nejen nezávislými, ale zároveň odvážnými.

2.Zanechte civilizaci daleko za svými zády a pusťte se do objevování pralesa, pouští, Antarktidy a Sibiře. Spoléhejte pouze na své instinkty, tištěné mapy a štěstí, které Vám pomůže zůstat v pustině při životě.

3.Najděte si takové místo, kde není elektřina potřebná k dobití jakéhokoliv přístroje, a zůstaňte na něm déle, než týden. Poté už Vám nic fungovat nebude. Vnímejte poté ten klid.

4.Opusťte manžela/manželku s daleko mladším a krásnějším protějškem, to však poté, co jste stihnuli doma vše prodat. Rozhodně uděláte vše proto, aby Vás nikdo nemohl kontaktovat.

5.Vydejte se na moře v lodi bez jakéhokoli komunikačního zařízení a pokud možno, ztroskotejte na dosud neobjeveném ostrově.

6.Stańte se poutníkem samotářem, problém bude najít místo, kde Vás nebude nikdo o ničem informovat.

  Jak vidíte, není jednoduché být normální. Mobilní telefony nám vzali velký kus možností být na nějakou dobu zapomenuti a zároveň zůstat nezachytitelní. Znalosti cizích jazyků nám umožňují přečíst místní tisk, televize je na každém druhém pokoji, který si zvolíte k ubytování. Stali jsme se závisláky na přísunu informací. Přitom polovina z nich je zohýbaná pravda, jiné jsou nezajímavé, další zarazí. Většinu z nich však v podstatě pro svůj život nepotřebujeme. Kdysi stačilo znát stezky, kterými se ubírala lovná zvěř, znát roční období a pochopit přírodní zákony. Dá se říct, že jsme si to vše udělali tak nějak složitější. A změnit to umí už jen opravdoví dobrodruzi…

J3.K