Co se tak nějak trochu poučit?

13. 03 2020

  www.inadhled.cz    Momentální situace v Evropě a v dalších částech světa připomíná přípravu na válku. Vykoupené obchody, temná okna všech pohostinství, kulturních stánků, škol a opuštěná sportoviště v nás skutečně mohou evokovat jistou představu toho, co by mohlo přijít. Všimněte si, jak snadno lze eliminovat moderní život a svým způsobem nás vrátit o pár století zpět. Ať nám nido netvrdí, že koronavirus není zkušební balónek, kterého vypuštěním je lidstvo v mnoha ohledech testováno. Teď už stačí vypnout elektřinu a zároveň mobilní telefony a internet, rázem se můžeme vrátit do středověku.

  Moderní technologie ovlivňující naše životy jsou opravdu závislé na jednom centrálním vypínači. Stačí udělat cvak a všechny vymoženosti dnešní doby Vám budou úplně k…na nic. Komunikační prostředky, v mnoha domácnostech jediné zdroje tepla a světla, čerpadla, bez nich se zastaví vše, co teče, ale i platební karty a bankomaty, to vše je rázem kusem nepotřebného šrotu. Jedna epidemie, a je ukončen mezinárodní styk, obchod, možnost přemísťovat se. Tedy pokud zrovna nemigrujete, i když to Vám pravidelná linka z Ankary končí u řeckých hranic. Dál už musíte po svých. O to se možná postará nějaká nezisková organizace specializující se na přepravu. Třeba Lékaři bez hranic, dokáže pomoci jistě i Člověk v tísni. Přitom by tyto organizace právě teď měly být nejvíce vidět v našich ulicích a pomáhat třeba rozdáváním respirátorů a hygienických potřeb z vlastních zásob a zakoupených z peněz, které jim nedobrovolně věnovaly daňoví poplatníci. Nic takového se neděje.

  Nařízení vlád jednotlivých zemí způsobily jak chaos, tak i jistou letargii. Mnohé akce byly zrušeny a u jednotlivců se v mnoha případech přibrzdil jejich možný rozlet. To se týká jak sportovců, tak i nadějných lidí v jiných oborech. Byly zrušeny různé výběrové campy, prestižní sportovní akce s možností nastartovat kariéru. Samozřejmě jde o individuální tragédie, jindy o pouhý posun po časové ose a v zájmu společnosti je třeba se s tím momentálně smířit, samostatně na sobě pracovat a být připraven na okamžik, kdy bude možné vše dohnat. U mládeže došlo dokonce k paradoxu, kterým je snaha najít si rychle po dobu výpadku škol brigádu. Ejhle, je tu i pozitivum.

  O to větším šokem jsou nesmysly vypuštěné z úst kavárenských legend Hřebejka, Hrušínského a spol., pro které jsou opatření vlády spiknutím proti nim. Že by průvodním jevem šíření koronaviru byla i stejně agresivně určité skupiny napadající idiocie? Copak si umělecká fronta řvoucí, že nebude mít co jíst, neuvědomuje, že stejně je tom plno jiných lidí přicházejících o mnohem více. Kolik peněz bylo utopeno do zastavených akcí, rozjetých soutěží, služeb public relation? Mnohamiliardové škody zasáhnou všechny a bylo by s podivem, kdyby duo Babiš-Schillerová nevymyslelo speciální daň, kterou nazve solidární, a po uplynutí karantén a epidemie nesáhnulo části lidí na peníze. Řvou ale jen někteří umělci, kteří asi nemyslí na zadní vrátka a peníze jim došly dříve, než vše začalo.

  Pokud nebude na trhu včas vakcína či nalezen způsob léčby nového druhu chřipky, je jisté, že si nemocí projde většina z nás. Tomu zabránit nelze. Nynější akce vše pouze oddalují, což se děje proto, aby díky prudkému nárůstu počtu infikovaných nenastal stav, kdy jich bude více, než intubačních zařízení. To se stalo v Itálii a mnoho lékařů a zdravotnického personálu stojí před rozhodnutím, komu se věnovat a koho nechat zemřít. Logickou volbou je záchrana mladších ročníků. Segregace už začala a pro seniory to není dobrá zpráva. Opět si lze myslet cokoliv, ale donedávna jsme slyšeli, že se hroutí důchodové systémy. Je málo bytů, sociální pilíře se skládají, jako domečky z karet. Možná tak někdo našel řešení. No, je to hloupá spekulace, stovky zesnulých seniorů navíc státní rozpočty neovlivní. Kdyby to ale řádilo déle, kdo ví? Nyní se daří držet počet nakažených v rovině, kdy jde pečovat o všechny. Masový nárůst by to neumožnil.

  Opět je třeba si uvědomit, jak snadno se mohou naše životy změnit. Odnaučili jsme se spoléhat sami na sebe, na svou práci. Když by teď byly zavřeny všechny obchody, nastal problém právě s dodávkou elektřiny, většina lidí by byla na pokraji hladu během dvou týdnů. Někdo má zásobu na měsíc, to na tom nic nemění. Jsme produktem moderní doby, tedy jsme nepřipraveni na horší doby. Jak by se zachovala velká část z nás? Za jak dlouho bychom se chovali jako zvířata, začali rabovat a pro jídlo vraždit? V Německu by to díky migrantům začalo po dvou týdnech. Za jak dlouho u nás?  A kolik z nás by se dokázalo bránit násilí? Jistě zacházíme do extrému, ale jako úvaha a zkouška připravenosti jde skutečně o zajímavou situaci a představu. Měli bychom se z toho poučit. Mimochodem se to dotýká i vlastnictví obranných a loveckých prostředků. Snad k ničemu takovému nedojde a vše se vrátí do starých, a přesto moderních kolejí. My se však poučme s toho, co se nyní děje.

Jindřich Kulhavý