ČSSD prý přitvrdí, aneb nejlepší obranou je útok…

28. 05 2019

www.inadhled.cz    Propad sociálních demokratů vedených Hamáčkem pokračuje, jejich voliči se někam vytrácí a zadlužená strana proslulá neochotou hradit své závazky neuspěla ani ve volbách do Evropského parlamentu. Nachází se tak v ještě horší situaci, než ve které byla ještě nedávno i druhá posametová velká strana, tedy ODS. Přestože se občanští demokraté ode dna již odpíchli, mohou se zase k němu brzy vrátit. Uvidíme, kolik voličů přejde k novému subjektu vznikajícím pod taktovkou Klausů. ČSSD mají v mnohém společné priority s opozicí včetně Pirátů, především v zahraniční politice a vztahu k EU a migraci. Svou atraktivitu tak ztrácí, navíc dluží, kam se podívají.

  ČSSD konečně pochopila, že něco dělá skutečně špatně. Někomu se může zdát, že problém je v samotné existenci strany, jiní si všímají smutné skutečnosti, že politici schopní vytunelovat polovinu republiky přitom vůbec nemysleli na finanční krytí své matky, která jim rozkrádání 25 let umožňovala. Jinak by dluh rodině advokáta byl dávno uhrazen a rozhodně by nebyl tak vysoký. Není to však jediné zadlužení, výsledky posledních voleb ukázaly, že ne vždy je možné se spolehnout na státní dotace spojené s množstvím voličů. Díra ve společné kase se tak zvětšuje a Fio banka jen čeká, které nemovitosti dosud vlastněné stranou jí spadnou do klína. Nakonec tu máme i ty spoluobčany, kteří kdysi ČSSD hlas dávali, ale neuspokojují je politické názory nynějšího vedení. Úbytek voličů je tak logický.

 Spoluúčast ve vládě s ANO byla jediným možným krokem, jak být nadále vidět. Spojení s Andrejem Babišem mohlo být pokusem, jak se finančně odlepit ode dna a zároveň získat určitou popularitu. Možná se představa pohybovat se v blízkosti aktuálního předsedy vlády zdá být chimérou, nicméně vychází z logiky. Babiš si udržuje stále relativně vysokou popularitu a svůj hlas mu dává stabilně kolem čtvrtiny voličů účastnících se voleb a výzkumů. I přes dobře organizované demonstrace proti němu s přehledem vyhrál i to poslední  klání o Evropský parlament. Takže se tak trochu svézt s jeho úspěchem by teoreticky straně mohlo pomoci. Nepomáhá. Problémem může být možná právě to, že o skutečnou spolupráci ve vládě se moc nejedná. Socani v podstatě umožnili ANO sestavit s podporou KSČM většinovou vládu. Jde o normální politický kšeft, kterých už jsme v minulosti zažili více. Až posud nic divného. Za svou loajálnost získali posty ministrů a účastní se rozhodování o chodu státu. A zároveň tlačí občas Babiše ke zdi.

  Nejvýraznější členkou vlády je ministryně sociálních věcí Maláčová. Respektive je nejčastější tváří na obrazovkách. Její představy o sociální politice musí Babiše vytáčet. Můžeme totiž Babišovi vyčítat mnohé, tedy téměř vše, ale jedno je jisté. Počítat umí. Jinak by nebyl druhým nejbohatším občanem ČR a nešel by do politiky s vědomím, že si může značně polepšit. Ví tedy také, že na výdaje státu musí sehnat peníze. Čím větší náklady jsou, tím více jich musí sehnat. Zároveň si uvědomuje, že daňové zatížení obyvatelstva nejde zvyšovat do nekonečna, musí něco zbýt i pro něho a řadu na něm závislých jedinců. Každá koruna Maláčovou slíbená komukoliv v něm musí zvyšovat hladinu adrenalinu zvláště tehdy, když mu státní kasa zeje prázdnotou. Za své poté berou jeho další plány, které mají být prospěšné pro stát a zároveň mu udrží vysokou popularitu. Politik má holt těžký život, chce li u koryta vydržet co nejdéle.

  Maláčová chce zvyšovat mateřskou, což je jistě dobrý počin. Také mají růst platy učitelů ve zdravotnictví, je třeba opravit komunikace, investovat do nových, bortí se představy o důchodovém zabezpečení. Finanční úřady jedou naplno, znásobily se počty kontrol podnikatelů, EET by dle představ Finanční správy zlepšit výběr daní, ale výsledek je nijak lichotivý. Všechny tyto akce nepomohly ani plně naplnit váček na peníze, ze kterého je živen neziskový sektor, z něhož nejvíce peněz odsávají politické neziskovky. A ČSSD by nyní po svém dalším neúspěchu chtělo pro své zviditelnění v tlaku na Babiše ještě přitvrdit a nadále zvyšovat sociální výdaje. To asi nebude správná cesta, jak přitáhnout voliče.

  ANO dokáže velmi dobře marketingově využít i sebemenší sociální výdajů spojený s touto vládou, zároveň případný schodek s klidem shodí právě na ČSSD s tím, že jejich vládní partner odmítá šetřit tam, kde by to šlo. Přidat na platech ve zdravotnictví, školství, zvednout mateřské, to vše je krásný počin, nicméně nato je třeba mít peníze. ČSSD by popularitu ve vládě získat mohla tehdy, pokud by prokázala, že stojí nejen za rozhazováním, ale i za šetřením. Co kdyby milí socani navrhli a prosadili třeba naprostou revoluci ve financování neziskového sektoru? Nebo se podívali na zoubek České televizi? Či opustili rétoriku spojenou s přijímáním migrantů? Stáli za zúžením státního úřednického aparátu? Postavilo se proti zbraňové eurounijní směrnici? Ušetřené miliardy by šli poté do desítek a zdroje potřebné k financování státního kolosu by byly zase o něco méně plundrované. A při správném politickém PR by zároveň stoupnul počet potencionálních voličů. Pláče a vyhrožování už bylo dost. ČSSD je buď před zrušením, nebo před mohutnou změnou priorit. Také by to chtělo vypořádat se s dluhy a začít sice s minusem, ale i zůstat aspoň trochu seriózní a hrdí. Jenže to bychom po Hamáčkovi a spol. chtěli moc.

J3.K