Právě se nacházíte:

Dav

27. 02 2014

www.inadhled.cz   Jak všichni dobří manipulátoři ví, právě tato veličina je tím, co jim dovolilo vyniknout. Dav, masa lidí, kteří jsou ochotni podpořit jakoukoliv ideu, která jim je vhodně podstrčena.  

   Kolikrát se nestačím ani divit, na co je velká skupina složená z různých jedinců ochotna přistoupit. A zároveň se za ni bít, jako by ta myšlenka byla jejich. Manipulátor v podobě politika,obchodníka, umělce, odborového předáka, či ideologického profesionála v libovolném směru, pracuje s masou stejně, jako sochař s modelínou.A lidé řvou, cinkají klíčem o klíč, tleskají, dupou, jásají, zabírají silnice, nadávají vládě, jiné skupině lidí, defenestrují, demonstrují. To vše v době, kdy si manipulátor mne ruce, jak krásně dav zpracoval a pomalu počítá, co získal. Těm lidem není vůbec divné, že šéf odborů vede později Horní komoru, prezident lékařské komory se stane ministrem zdravotnictví, první agronom zabere post na ministerstvu zemědělství. Umělec nápadně podpoří jednoho politika, je ministrem kultury….

  Těch příkladů je více. Kdysi byli skvělí řečníci najímáni a za to placeni. Veřejně. Nyní jsou najímáni úplně stejně, jen jejich odměny jsou mnohonásobně větší a…bohužel také na první pohled skrytější. Chytří lidé to vidí, ale dav mlčí a čeká na dalšího, kdo jej povede. Umění ovládnout dav je možností, která vede k moci, znelíbení se mu je kraj propasti, na němž není možné tlak ustát. Jenže…při správné manipulaci a včasné výměně vůdce jde život beztrestně dál. A tak v politice, televizní zábavě, ekologii a …vlastně všude bude dav vždy tím motorem, který sice mění události, ale jen podle toho, kdo drží volant a šlape na plyn.

   Nikdy nejsem součástí davu a vždy budu sám sebou a chci žít podle toho, co mi říká můj rozum. A protože nás moc takových není, je individualita docela fajn. Sice jde někdy o život na hraně, ale mám to tak rád.

J3.K