Děti se radují, máme tu prázdniny…

28. 06 2019

www.inadhled.cz   Poslední den školy je tady a začíná relativní období klidu. Relativní proto, že se na rozkopané silnice a dálnice vrhne nejen pár dělníků, ale zároveň desetitisíce řidičů. Díky mnoha okolnostem se zaplní především dálnice směřující na jih. Vzhledem k mnoha uzemněným boeingům jsou letos omezené kapacity letecké dopravy, to i přes odpor ekologicky oblbnuté mládeže odmítající létat, takže ti, na něž se nedostalo, využijí většinou pohostinnosti a dostupnosti Chorvatska. Nic není zadarmo, takže si tam samozřejmě za své oblázkové pláže a zákeřné ježky nechávají dostatečně zaplatit. Navíc mají podobné problémy s pracovním trhem jako my, takže se může stát, že péče o turisty z Čech nebude dokonalá.

  Chorvatsko je i přes svou specifiku stále nejschůdnější cestou k trávení dovolené v relativní dostupnosti a za ceny, které jsme schopni akceptovat. Napomáhá tomu i jistá bezpečnost, kterou je absence Afričanů a Arabů v letoviscích. To taková Itálie a Azurové pobřeží ve Francii už se těmito imigranty hemží a dochází ke střetům s nimi, přičemž nejde zrovna o obohacení, které by potěšilo. Nebezpečí tak hrozí jak sluníčka si užívajícím kráskám v plavkách, tak i všem ostatním kdekoliv ve městech. Pokud jde o Řecko, řada ostrovů se potýká s následky migrační krize a oblíbené noční procházky městečky či po pláži mohou mít neveselou dohru, buďte tedy opatrní. Navštívíte li velká či turisticky zajímavá města, nedivte se změnám, které v nich nastaly. Paříž napodobuje Afriku, Marseille už v ní skoro je a Londýn byl multikulturní vždy, takže běloch v něm je minoritním etnikem. Italská historická centra připomínají trh na předměstí Káhiry a cesta k památkám vede přes síto tvořené černými Afričany.

  Letecké zájezdy mimo Evropu směřují nejčastěji do Turecka. To sousedí s Íránem, lze však předpokládat, že eskalace nenávisti mezi Íránem a USA se letovisek v Turecku nedotkne. Do těchto míst se vrátili i ruští turisté, takže se budete cítit, jako doma. Ruština je totiž stejně často slyšet i v Čechách, především v Praze. Někomu to vadí, jiný ji slyší rozhodně radši, než některý z afrických jazyků či arabštinu. Každopádně na dovolené budete muset přejít na mezinárodní režim a oprášit znalosti různých řečí. Mimo Turecko létají odvážlivci ještě do Egypta, Tunisu a Maroka. Každému z nich popřejme především šťastný návrat, teprve až poté příjemnou dovolenou. Ne vždy jsou zážitky prioritní, podstatnější je zdraví a bezpečí. Existují však i jiné lokality, které jsou daleko bezpečnější, světe div se, podstatně dražší. Nicméně vše je řešitelné a máte li už větší děti, můžete vycestovat i mimo prázdniny.

  Letos však zůstane plno Čechů doma.  Částečně je k tomu povedou ekonomické důvody, někteří tráví léto v práci, další mají svá oblíbená místa právě u nás. Co nám hrozí tady? Kůrovec decimuje krásné lesy, klíšťata mají sezónu, komáři drtí jihovýchod Moravy, sinice podpořené kvalitním hnojením polí dusí rybníky. To pořád jde, protože až na výjimky podobné nedávno té v Terezíně tu je ještě docela bezpečno. Tedy pokud nejste mladý politik myslící si, že můžete v hospodě mlít stejné nesmysly, jako v Parlamentu ČR. Zůstat doma není žádná ostuda. Důležité je prožít dny volna tak, abychom z nich měli radost. Najíždíme tedy na prázdninový program, ale není třeba mít obavy, stále tu budeme s Vámi. Krásné prázdniny.

J3.K.