Právě se nacházíte:

Dokonalost je iluzí

21. 04 2014

www.inadhled.cz  Lze dokonalost definovat? Určitě ano. Dokonalost je obranný štít. Je to hradba, která chrání vnitřní svět od vnějšího. A jde ruku v ruce s perfekcionismem.

 Perfekcionismus je vlastně jedním ze způsobů, jak utlumit vlastní nedostatečnost. Ale hlavně není o zdokonalování sama sebe. Pouze se člověk snaží pro okolí vytvořit vlastní iluzi o svém já, o svém světě a o svém životě. Proč to dělá? Protože má pak pocit ochrany před okolím…cítí se nezranitelný.

   Ve skutečnosti je to pouze víra v to, že právě takto se dá vyhnout tíživým důsledkům případného neúspěchu, zesměšnění a kritickému oku. Je to jistý druh rezignace na to čím chci být, co chci dokázat. V žádném případě ale neuchrání. Pouze zabrání v rozletu a rozvoji osobnosti. Na druhou stranu všechny strategie perfekcionismu mohou do jisté míry i pomoci. Vnější svět takového člověka vnímá jako úspěšného jedince, který vše zvládá s bravurností. Prostě v tom umí chodit. A za to se mu dostává obdiv. I to lze chápat jako podnět k rozvoji vlastní osobnosti. Avšak přehnaný perfekcionismus a přehnaná dokonalost je všude tam, kde chybí zdravé sebevědomí.

   Člověk od přírody není bezchybný a jeho cílem by mělo být k bezchybnosti se dopracovat. A vůbec ne pro to okolí, ale pro sebe…být sám sebou. Je to totiž jediný způsob, jak žít právě ten svůj život a ne ten život podle šablon dané společnosti.

  Monika Scherlinzky