Domluvit se v mateřštině?

15. 06 2019

www.inadhled.cz    Cestování po světě je jednou s činností, o které většina lidí sní, plno si jí dopřává a pár si možnosti věnovat se jí skutečně váží. Cestovat lze z různých důvodů. Pokud je to z těch pracovních, většinou nadšení časem odpadává.  Dlouhé hodiny trávené v letadlech, hotelích a při dalších různých přesunech seberou sílu a chuť poznávat místa, na kterých se právě vyskytujete. Ovšem pokud se touláte ze zvědavosti a touhy poznávat, je pro Vás Země malá. Nu a pak jsou lidé někde uprostřed. Tolik příležitostí k toulání nemají, takže se cestování smrskne na pár dovolených a vybírání v katalogu cestovních agentur. Vše ostatní už záleží na úsporách určených právě na to, aby byli schopní opustit všední dny.

  Vydat se na cesty můžete také různým způsobem. Sednout na letadlo je to nejjednodušší a navíc momentální šílení kolem ekologie může způsobit, že letadla budou volnější, protože řada mladých tvrdí, že kvůli čistotě ovzduší přestanou létat. Ovšem daleko zajímavější je pohybovat se po zemi, poznávat jednotlivce i celé národy. Nerozeznávat pouze modrou a zelenou 10km pod sebou, ale sáhnout si na skutečný život všude tam, kde se žije. Pohybovat se člověk nějak musí, takže i přes nesmyslné názory, že auta svými spalovacími motory ničí svět, je ideálním řešením sednout do nějaké káry či na solidní motorku, opustit na nějaký čas svůj domov a vyrazit. Někdy stačí zajet na Šumavu, jindy kousek za hranice, občas i mnohem dále. Poesie cestování není jen v dálce od domova, ale spíše v možnosti srovnávat způsob života vám vlastní a tím, jak žijí ostatní. Auta, elektronika to všude stejné, jídlo už se liší, ale jedinečnost lidí je nenahraditelná. Přestože globalizace a migrace uměle podporovaná politiky ničí rozdílnost mezi původními kmeny a národy obývajícími svá území a bez jakékoliv příčiny s výjimkou vlastních zájmů je přesvědčují k stěhování a umožňují jim zabírat domovy jiných, šíří se dále. Likvidují tím autenticitu vývoje různých oblastí a způsobují produkci jednobarevné společnosti, byť ji nazývají barevnou a multikulturní. Jenže za pár generací vše splyne a bude po rozmanitosti.

  Jednou z podstaty výjimečnosti každého společenství je řeč. Ta rodné, kterou se dorozumívá.  Existují tisíce jazyků a nářečí, kterými národy komunikují. Nelze se je všechny naučit. Ale právě to je nádherné. Žijeme všichni na jedné planetě, ale každý máme něco, co jinde nemají. Nejenom prostředí a přírodu kolem nás, ale především svou řeč. Každá poskytuje něco jiného. Jedna je zvučná, jiná složitá, další melodická, ale každá svou existencí krásná. Jak rádi slyšíme třeba češtinu ve chvíli, kdy jsme dlouho z domova. Bohužel i v této oblasti se vše tak nějak slévá a všude tam, kde jste se dříve dorozumívali rukama nohama, se lidé učí angličtinu. Někdy je to prospěšné, jindy je to škoda. Ztrácíme poté potřebu zkusit pochopit a vnímat jiný národ takový, jaký skutečně je. Je smutné, když přijedete do jiné slovanské země, třeba do Chorvatska, a snažíte se svou češtinu podobnou jejich mateřštině v hlavě upravit tak, abyste se domluvili. Ještě nedávno to tak bylo běžné. Nyní už ne. Řeknete při poděkování chvala a oni Vám stejně odpoví anglicky. A v angličtině pokračují. Jednou Vás to překvapí, podruhé zamrzí a pak už i naštve. Prodavač, taxikář, úředník z parkoviště pro odtažená auta, všichni mluví anglicky. Je to sice takové světové, ale upřímně … najednou si připadáte jako v Anglii, jen trochu s teplejším počasím. Je škoda, že u sebe doma lidé mluví jinou řečí.

  Učit se cizí jazyky je jistě v pořádku. Sice to spojuje národy, ale nemá se to přehánět. Mělo by to být jinak. Chci li bydlet u někoho na návštěvě déle, měl bych se přirozeně snažit jeho jazyk pochopit a naučit. Kdo to nepochopí, nemá právo být tam jednou doma. A pokud jde o dovolené a cestování, bez potřeby vnímat národy takové, jaké jsou, jde pouze o povrchní zážitky a ignoraci jiné kultury. Což je možné brát za normální v prázdninových a komerčních resortech. Ale hovoříme li o cestování spojené s poznáváním, tak tam to platit nemůže.

J3.K