Právě se nacházíte:

Elity? Kdo to je?

9. 05 2018

   www.inadhled.cz   Stále častěji se zdá, že jsou lidé v Evropě rozdělováni na elitu a plebs. Tyto dvě kategorie žijí naprosto odlišným životem, mají různé zájmy, nachází se v jiném prostředí. Problémem je, že tzv. elity jsou samozvané a velmi arogantní. Kdo tedy sám sebe řadí mezi elity národa? Vyjmenovat je velmi jednoduché. Politici, umělci, novináři, představitelé neziskových organizací. Navíc mnoho lidí si plete pojmy elity a celebrity. Celebritou se na nějakou chvíli může stát i něčím zajímavý bezdomovec. S celebritami se roztrhnul pytel. Jejich význam však je pro společnost minimální.

   Jenže ono je to dělení společnosti úplně jiné. Skutečnými elitami mohou být pouze ti, kteří ostatní převyšují v inteligenci, schopnostech, zručnosti. Mezi ně bychom tedy mohli zařadit vědce, špičkové lékaře, úzký okruh umělců a vyikajících sportovců, úspěšné podnikatele a manažery, v dobách složitých i velící vojáci. Být elitou znamená zároveň být zaslouženě součástí velmi malého klubu výjimečných. Politici jsou až na ojedinělé případy spíše hokynáři než elita. Jistě, najdou se mezi nimi i solidní lidé s vědomostmi, vzděláním či zkušenostmi, většina z nich však pouze kupčí a intrikuje, což platí i o těch nejvyšších evropských patrech.

  Daleko závažnější je úplně jiná skutečnost. Obrovskou rychlostí se rozevírají nůžky mezi těmi, kteří vlastní prací vytváří skutečné hodnoty, a těmi, kteří s výsledky jejich práce nakládají. Vymírání venkova, nedostatek manuálně zručných pracovníku ve strojírenství, stavebnictví, zemědělství a dalších podobných oborech jsou na druhé straně převažovány umělým přetlakem úředníků, kancelářských sil, povalečů vycházejících ze středních a vysokých škol bez praktického využití, středního managmentu, obchodníků, pracujících v zábavním a zpravodajském průmyslu. Zatímco produktivní skupina občanů se zužuje, byrokracie vzkvétá.

  Obrovský rozdíl je v životních standardech, způsobech využití volného času a dalších ukazatelích. Za inteligenci označovaní lidé se zabývají módou, golfem, vybírají aspoň očima mezi BMW a Mercedesem, chodí do posilovny, divadla, umí anglicky, brouzdají po sociálních sítích a nakupují na internetu, platí kreditkou, čtou časopisy, ve kterých propagují své výrobky společnosti vyrábějící dálkově ovládané žaluzie, jezírka a drahé parfémy, vlastní nejnovější modely mobilních telefonů. O víkendu vyráží na drahých kolech na výlety, lezou po skalách, poté navštíví barber shop a jsou in. Diskutují o politice, zachraňují svět, a když už se hodně nudí, bojují za nešťastné cokoliv, které potřebuje jejich pomoc. Bez toho jsou velmi často naprosto nepotřební. A všichni tito spoluobčané s velkou radostí využívají to, co ti ostatní vytvoří.

 Ti skutečně pracující tráví většinu dnu v montérkách, jezdí škodovkou staršího ročníku nebo dodávkou, večer zajdou na pivo, pokud jejich hospůdku EET ještě neposlalo do propadliště dějin. Jejich telefon pamatuje mnoho pádů, informace sbírající především ze sportovního zpravodajství a jedna paní povídala. Ve volných dnech jsou zalezlí ve svých dílnách, opět v montérkách, občas vyjedou na výlet a dají si pivko. Na druhou stranu vědí vše o svém okolí, mají v sobě zkušenosti předešlých generací, řeší skutečné problémy a ne ty uměle vytvářené. Nad módou se pousmějí, nad politikou mávnou rukou s tím, že takových chytrých už tu bylo, naštvou je prázdné studny a nedostatek uhlí. No a jejich děti pošilhávají po městech a sní o budoucnosti trávené v čistotě, pohodlí a pokud možno bez dřiny, kterou podstupují jejich rodiče. V meziprostoru mezi těmito dvěma skupinami se vyskytuje pár takových, kteří úplně nezapadají ani do jedné z nich, ti jsou považováni za podivíny.

  Až se v některém s časopisů budete podivovat nad modelem, který na sebe navléknula známá herečka, přemýšlet o tom, jestli je lepší mít couvací kameru na Vašem SUV, a neseženete lístky na premiéru nového muzikálu, uvědomte si, že nemáte žádné právo kritizovat pána jdoucího kolem Vás v sandálech a ponožkách s ledvinkou kolem pasu. Je totiž pravděpodobné, že bez jeho priorit a umu byste pravděpodobně umřeli hlady. Ten dotyčný totiž možná nezná módní trendy, ale umí vzít do ruky zednickou lžíci, dokáže svářet, případně svou jízdou na traktoru vydělal na to, abyste se setkali na parkovišti kdesi tam, kde vy sundaváte své značkové kolo, zatímco on jde na exkurzi zámku. Nebo třeba jen prochází a směřuje za svou Maruškou, která ve volných dnech brigádničí v místním stánku. A pokud se náhodou potkáte na pláži u moře, jste Vy nepříliš úspěšnou kancelářskou myší, zatímco on za svoje poctivou dřinou vydělané koruny na 14 dní zakotvil ve stejném tříhvězdičkovém hotelu, jako i Vy. Ne, elity se nepoznají podle znalosti trendů. Elitou je ten, kdo skutečně něco umí.

J3.K