Právě se nacházíte:

Existuje rovnost?

10. 02 2016

   www.inadhled.cz   Nejdříve je třeba odpovědět na otázku z nadpisu. Samozřejmě existuje. Má však různé úrovně a měřítka, která narovnávají dle potřeby pokřivené. Pokud se Vám ta odpověď zdá složitá, je to celkem pochopitelné.  

  Vezmeme li všechny lidi najednou, rozhodně se nedá říct, že se všichni mají stejně a ke všem je stejně přistupováno. To ani není možné, rozdíly mezi námi jsou obrovské. Záleží na geografickém umístění etnik, jejich přirozených vlastnostech, na různém postavení jednotlivců ve společnosti, pracovitosti, schopnostech. Což nevylučuje hypotézu, že rovnost existuje, musíme ji však hledat tam, kde jsou podmínky shodné.

  Z tohoto vyplývá, že ji nelze očekávat automaticky všude.  Určité výhody si pro svůj život umí udělat kde kdo.  Někdy je to díky svým schopnostem a jsou zasloužené, jindy je důvodem k jejich vzniku nedostatek charakteru spojený s absencí sociálního cítění, vychytralost a uchopení možnosti, které si jiní nevšimnuli. Mnoho lidí tak bylo katapultováno o několik tříd výše, než by si ve skutečnosti zasloužili. Jen výjimeční se dostanou nahoru svou pílí a prací.

  V jednotlivých vrstvách tedy rovnost existuje. Nikoliv však mezi nimi. Jste li prostým občanem této země, máte svá nepatrná práva a stále zvětšující se množství povinností. Postupujete li však žebříčkem postů nahoru, postupně se zvyšuje spektrum Vašich práv a zmenšují povinnosti. Nyní tedy uveďme pár příkladů.

  Nabourá li váš soused, nahlásí nehodu policii, počká na její příjezd, po nafoukání alkoholu si vyslechne obvinění a přijde o řidičský průkaz. Tedy tehdy, pokud není poslancem v parlamentu. Ten se ve stejném případu prokáže poslaneckým průkazem, to pokud rovnou neodjede, odmítne dýchnout do trubičky, na odběr krve také nepojede, a poslanecká imunita mu zachrání i řidičský průkaz. Mimochodem právě systém imunit v parlamentu nikdo dosud dostatečně nevysvětlil.

  Jste důchodce, který mnoho let chodil do práce a těžce desítky let pracoval. Výše Vaší penze není nijak závratná a Váš život plyne od výplaty důchodu k té další. Na rozdíl od politika, který po jedno volební období dojížděl do některé z institucí EU v Bruselu. Kdybyste měl štěstí a těch pár let tam jezdil také, nemusel byste se obávat o to, zbydou li Vám peníze na nájem. Mohl byste trávit zbytek života vyvalený na pláži a pod dohledem ochotného číšníka zásobujícího Vás drinky dle Vašeho přání. Natolik se liší úroveň částek chodících Vám na účet.

  Restituce se dotknuly i Vás a měl jste štěstí i smůlu. Část majetku jste získali a zbytek se svými parametry nevešel do Benešových dekretů. Jenže se jmenujete třeba Novák a ne Havel nebo Schwarzenberg, takže máte smůlu. Na rozdíl od jiných, kteří prostě měli asi lepší podmínky pro vyřízení svých požadavků a tyto dekrety nějak obešli, přestože tím překročili zákon..

  Okradl jste stát o pár tisíc na daních. Možná jste měl nesrovnalost v účetnictví, možná jste záměrně vložil paragon za soukromý nákup, špatně o pár set korun vyčíslil DPH. Trest Finančního úřadu následuje a nebývá příjemný. Jste li ale ministrem financí a zároveň majitelem mnoha společností, můžete si rovnou daně odpustit. Třeba v řádech stomiliónů. A nebudete li ve vládě, ale tento drobný nedostatek nahradíte existencí mocných přátel, můžete krást beztrestně ve velkém snadněji, než po pár stovkách bez těch přátel. Peníze dělají další peníze a když se o ně trošku rozdělíte….

  Pracujete ve firmě a každý náklad i výdaj musíte řádně zaúčtovat a obhájit. Jste li však politikem, můžete beztrestně ze společného darovat desítky a stovky miliónů na něco, co je předem odsouzeno k nezdaru. Třeba je dáte Turkovi jen proto, že Vám to někdo doporučil. Nikomu neskládáte účty, je Vám jedno, že by podobný obnos zajistil základní péči a klid mnoha Vašim spoluobčanům. Však ono bude těm dolárkům u moře také dobře.

   Jak vidíte, rozhodně se nedá říct, že by všem bylo měřeno stejným metrem. Těch pár příkladů jasně naznačuje, že díváte li se nad sebe, vidíte nespravedlivost. Pořád ale můžete mít to štěstí, že Vaše oči mohou sklouznout pohledem i dolů a zjistíte, že jsou na tom lidé ještě mnohem hůře. Nechcete li tedy být naštvaní, rozhlížejte se jen ve své úrovni a rázem Vás zahřeje pocit, že to s tou rovností docela jde. Jak jistě ale tušíte, tyto řádky nejsou zrovna optimistické. Bohužel….

J3.K