Hledáme záhady, přitom jich je kolem nás tolik….

30. 07 2015

    www.inadhled.cz    Lidé odedávna hledají vysvětlení určitých jevů, které jim připadají zvláštní. Často se poté odvolávají na zázraky, jindy přidělují běžným živočichům nadpřirozené vlastnosti, případně hledají tvory, o jejichž existenci se pouze spekuluje

  Mezi tyto případy patří himalájský lidoop yetti, lochnesská příšera, big foot z Ameriky, každá větší oblast má svého exota. Součástí příběhů jsou mimozemští návštěvníci, různí noční tvorové z bájí, strašidla. Rozumní lidé jsou samozřejmě nad věcí, nicméně plno seriózních odborníků se různými záhadami zabývá a dokážou za své bádání utratit neuvěřitelné množství peněz a věnovat mu mnoho času. Výsledky jsou bohužel neuspokojivé a vytváří tím prostor pro své nástupce v podobě další generace pozorovatelů a luštitelů paranormálních jevů.

  Česko má také své záhady, které je téměř nemožné vysvětlit. Vynechme různé bílé paní a odrazy zrcadel na našich hradech a zámcích, většinou jde o myšlené příběhy, které mají udělat prohlídku historické nemovitosti zajímavější. Jsou tu daleko podivnější situace, kterým přijít na kloub je víceméně nemožné. Zkusme si jich pár připomenout.

1.       Extrémní záhadou je tunel Blanka. Už původní rozpočet byl předražený, přesto byl výrazně překročený a tunel je i po mnoha letech budování neotevřený,  a přestože vněm nikdy oficiálně auta nejezdila, jsou jeho některé části v dezolátním stavu, například elektrické rozvody.  A navíc, nikdo nikdy nebyl z ničeho obviněn a trestně stíhán. Takže za to nikdo nemůže, jen je 37 mld korun v prachu.

2.       David Rath je souzen za několik miliónů, které si odnesl v krabici od vína. Zneužil pozice hejtmana Středočeského kraje, takže to je v pořádku. Mezi firmami se však ví a šeptá, že právě on byl ještě relativně skromný, třeba Jihomoravský kraj je proslulý svými nároky na schvalování projektů, to platí především v oblasti jistých odměn. Přesto je známá především kauza exhejtmana Ratha, nikde jinde se nevyšetřuje.

3.       Privatizace bytů na Praze 3. S každou povolební změnou došlo na naprosto rozdílné nápady zastupitelů, na vyšetřování úředníků. Tresty nikde, jen prostý občan čekající na možnost odkupu bytu nevěří již žádnému termínu a předem slíbené odkupní ceně.

4.       Máme jedny z nejdražších a nejméně kvalitních silnic a dálnic. Už jen to je záhada, ke které není třeba se více vyjadřovat. Ovšem přesto….hlídá je největší počet civilních a zároveň policejních vozidel vybavených nejmodernějšími radary.

5.       Jeden z nejzadluženějších Slováků je českým ministrem financí. Na to jsou i Marťané krátcí.

6.       Korupce je všeobecně velmi rozšířená, ví se to, ale nikdo nikdy někoho nechytil. Přesto se stále navyšuje rozpočet policie.

7.       Máme asi nejkontroverznější prezidenty republiky na světě, to navíc ještě neuspěl Avatar v podobě pana Franzeho. Může to být fajn chlap, ale v tomto úřadu by to byl světový unikát.

8.       Daně se platí velmi sporadicky. To platí tehdy, jste li miliardář. Milionář odvádí podstatně více a častěji, ale jediným opravdovým a pravidelným přispěvatelem je zaměstnanec. Tedy…někdy. Vše mají zachránit evidenční pokladny, které nikde nepřinesly nic jiného, než buzeraci a možnost špehování.

Záhad u nás je daleko více, tyto jsem vybral jen namátkou. Ale uznejte, kam se hrabe yetti? Prostě u nás je lecos postaveno na hlavu...

J3.K