Právě se nacházíte:

Idealista

26. 02 2014

Přiznejme si, že idealisté, umí světem dost zatočit, často bohužel opačným směrem, než je přirozený směr otáčení. Mají vize, jejichž první odhalení přináší lidstvu naději, to ti, kteří se stali známými. Marx, Engels, kdysi Jan Hus, J. J. Rousseau, určitě by se našlo mnoho dalších.  

 Většinou to byli vzdělaní a inteligentní lidé, jejichž idea se později kapku zvrhla, někdy trochu více. To když se k té myšlence či filosofii přimotal ziskuchtivý praktik, který dokázal pracovat s davem. A ještě větší problém byl, když idealista už samotnou podstatou své filosofie udělal ideu postavenou na špatném základu.

   Vynikajícím příkladem je Hitler a Lenin. Jenže…to mluvíme o velikánech v této oblasti. Přitom už jen třeba příznivci různých zelených aktivit jsou pro nás teď daleko větším zlem. Chápu jejich touhu po krásné přírodě, sám ji miluji, ale cesta k jejímu znovuočištění je politizovaná a s naivními sympatizanty je pracováno, jako s tupým stádem. Idea zde není směrem, ale nástrojem. A to nejen ekonomickým, ale i mocenským.

   Vhodných příkladů bychom jistě našli více, elektromobily, elektrovoltajky, snaha zabránit výstavbě dálnic, biopříměsy do paliv, to vše je jen zrnko písku. Zelení vystrkují růžky v celém světě a jimi zveličované přírodní úkazy nás někdy až příliš straší, důvěra v církev a nadpřirozenou moc bohů patřících k různým vyznáním pokulhává, i když jejich moc nám terorismus v různých částech Země stále ukazuje. Další nebezpečné, tedy komunistické ideologii, snad odzvonilo. Ale někdy je otravný i malý idealista ze sousedství, který svou neschopností pochopit reálný svět otravuje ovzduší i v našem mikrosvětě. Možná je čas na novou světovou ideu. Tak co třeba tato? Buďme všichni nohama na Zemi a bude lépe. Jenže….to je nesplnitelné a navíc…nebýt idealistů a snílků, nikdy bychom nelétali do kosmu, či neštěpili atomy. Třeba i obyčejné kolo jako takové, by nám zůstalo zapovězeno.

   Tak vzdejme hold aspoň těm, jejichž idea náš svět obohatila. A u těch dalších se zamysleme, jak reálné je naplnění jejich představ a co nám to přinese, případně jak kvalitní lidé se za tím vším skrývají. Často nám to je ukáže na touhu po zisku a moci.

J3.K