Právě se nacházíte:

Iluze

12. 02 2014

www.inadhled.cz  Důležitou veličinou, která ovlivňuje naše životy, jsou iluze. A přiznejme si, že nás obklopují na každém kroku. Jejich podstatou je posunutí z reálna do prostoru, ve kterém věříme tomu, co nám kdo říká, co si přejeme vidět, jakými bychom chtěli býti. I s iluzemi se dobře obchoduje.

   Z televizních obrazovek i odjinud na nás útočí reklamy, nereálné předvolební sliby, magie kouzelníků, americké trháky, občas nadopovaní sportovci. Seznamování na internetu, levné nákupy tamtéž. Kdekdo slibuje nepoznané, snaží se v nás nechat vzniknout pocit, že díky němu dokážeme nemožné. Probouzí v nás iluze o tom, že náš život může být lepší, sladší, voňavější, skvrny sami zmizí, auto je sportovnější, účet spořivější.

   Pokud se nevrhneme bezhlavě po tom, co se nám nabízí, pokud si spočítáme, že vyšší výdaje třeba za zdravotnictví, či za zvýšené platy jedněch musí zákonitě ubrat jinde, dokážeme se těmto pobídkám ubránit. I když je to někdy složité. Poněkud horší je, přivádíme li sebe samotné do stavu, kdy si něco pouze přejeme nějak mít a myslíme si, že to tak je. Naivně hledíme do budoucnosti a věříme, jak vše bude fajn.

   Nejde o zdravý optimismus, myslím tím to, jak kolikrát zavíráme oči před tím, co je skutečnost. Iluzí může být náš vztah, bezbřehá důvěra, touha po ideálním partnerovi, či myšlenka, že on je ten jedinečný. O to větší rozčarování potom čeká toho, kdo byl dosud idealistou. Přitom právě při vzniku vztahu musíme počítat se skutečností, že jsme jen lidé, tedy nedokonalá stvoření. A to, co nám vadí na začátku, bude vadit časem mnohem více. Ne, že si zvykneme, naopak, budeme s tím chtít bojovat a většinou prohrajeme.

   Iluze snadného zlepšení čehokoliv je prvním stupněm konce. Ve vztahu určitě. Jen reálný pohled na život a vše v našem okolí nás uchrání zklamání. Iluze jsou základem pohádek a pohádky jsou pro děti. A idylické příběhy pro dospělé? Dobře se čtou, krásně se na ně dívá, ale přiznejme si, že dobro nad zlem vyhrává málokdy a trest pro zločince nikdy poškozeného dopředu nepostrčil.

  Mějme tedy iluze pod kontrolou, pokud se nějaká splní, je to jen shoda okolností rovnající se zázraku. A vše ostatní, nechť je reálným optimismem. Jak už jsem víckrát řekl. Nedivme se, co přijde, bude to totiž to, co jsme si sami zaloužili. Ne to, co jsme si vysnili. I iluze jsou na prodej a v rukách manipulátorů tím nejdůležitějším nástrojem.

J3.K