Informační guláš kolem nás

30. 12 2021

www.inadhled.cz  V Německu probíhají i přes vánoční svátky masové demonstrace směřující proti nařízením místních vlád, v Rakousku mají účastníci organizované odporu sice přestávku, ale už za týden je naplánovaná další velká akce, protože si to vyžaduje neochota tamní vlády zrušit nařízení povinné vakcinace. Média o tom víceméně mlčí, přestože kdysi existující novinářská čest by něco podobného nedovolila a o demonstracích na Západu bychom se dozvídali se stejnou pravidelností, jako o mnohem méně významné akci v Minsku či Moskvě. O tom, že tzv. ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, ve skutečnosti pravděpodobně defraudant, byl souzen či údajně otráven, nás média informovala pravidelně, o násilí na poslancích za AfD v Německu jste většinou vůbec neslyšeli. Ostatně stačí se u nás zaměřit na ignoraci parlamentní strany SPD, o níž téměř nevíme, zatímco vypustí li Pekarová Adamová z mnohem méně oblíbené, ovšem výrazně liberální a prounijní Top09 sebevětší ptákovinu, ihned se to dozvíme. Nezávislost médií je tedy utopií a pravdomluvnost nereálnou představou. To mnoha konzumentům našich největších médií prostě nedochází a utváří se tak naprosto pokřivené veřejné mínění.

  Informační guláš pokračuje i v dalších otázkách. Absence diskusí, kterých by se účastnily všechny strany a byli vybírání skuteční odborníci, způsobuje příliš jednostranné náhledy. Což by mohlo být výhodou pro menší nezávislá média, jenže ta jsou ignorována těmi, které vídáme na obrazovkách televize nejčastěji. Je ostudou mediálních mozkových ,,kapacit“ typu Moravce, Tománkové, Jílkové či Fridrichové, kteří uvádějí pseudodiskusní či zpravodajské pořady, když odmítají přizvat jiné účastníky či uvést odlišné názory, než jdou s oficiálně prosazovaným proudem. I zde je třeba se ptát, proč papouškování nahradilo kdysi tak uznávanou novinářskou čest? O investigativcích už pomlčme, ti dělají na zakázku a za peníze. Radek John kdysi s panem Kroupou jezdili po kauzách, za jejichž odvysílání si klidně řekli i o 100 000,- korun, což bylo ještě v době před angažováním Johna v politice. O jednom takovém příkladu může člen naší redakce vyprávět, sám v kauze účinkoval na straně poškozených. Nic se na tom nezměnilo, tato část novinářské obce ví přesně, jak někde zasáhnout a kde s čím vystoupit. Také za kolik.

  Momentálně se nejvíce rozebírá covid. Při snad i náhodném střetu v nezávislém médiu profesor Beran zesměšnil vědomostmi nevybaveného prezidenta ČLK Kubka, což nic nezměnilo na tom, že tato hlásná trouba covidmafie má nadále v médiích více prostoru než skuteční odborníci typu profesora Berana. Rozdílnost názorů v odborné sféře a nejednotnost lékařů a vědců pak dává prostor k pochybám. Jenže záměrně jednostranná prezentace názorů přicházejících z jedné strany a ignorace těch z druhé, přičemž právě ty tajené mívají nakonec navrch, a to jak v prognózách, tak i důsledcích, vyvolávají mezi lidmi až nenávist vůči oponentům. Rozdělení společnosti tak nezaviňují pouze politici, ale jde na vrub právě médiím. Veřejnoprávní Česká televize je ukázkou toho, jak dnešní média fungují. Absolutně bez respektu k složení nejen plátců poplatků, ale i celého obyvatelstva. O nezávislosti vůbec nelze hovořit. U komerčních médií, je to vcelku pochopitelné, ale u veřejnoprávních jde o ukázku totálního zhroucení jakýchkoliv náznaků demokracie a ztrátu snahy hledání skutečné pravdy, kterou by si nakonec stejně určili diváci, posluchači či čtenáři.

  Omikron momentálně převzal moc nad všemi zpravodajstvími. Víme o něm to, že je údajně více nakažlivý, méně nebezpečný a mohl by pomoct ukončit tzv. pandemii tím, také že dá vzniknout přirozené imunitě, která si příště s covidem možná poradí. To platí pouze pro neočkované, kteří se musí denodenně potýkat s opatřeními proti sobě. U očkovaných dochází po třech měsících k úplné ztrátě funkčnosti experimentálních vakcín a zároveň je jimi zničena přirozená imunita. I proto budou očkovaní postupně zváni k dalším kolům v mnohem kratších lhůtách. Tato skutečnost už se ví, přesto pokračuje tlak na dosud zdravé. Nehledejte v tom logiku, není. Je velmi pravděpodobné, že s množstvím dalších dávek bude schopnost odolávat i jiným nemocem, než je covid, u očkovaných klesat. Právě nyní by tedy mělo očkování ustat, protože je ještě čas a možnost sledovat, která z obou skupin je na tom lépe a dle toho dále postupovat. To by byl správný postup, samozřejmě při neohýbání a nezkreslování skutečnosti. Jenže to je v rozporu se zájmy farmaceutických koncernů korumpujících politiky a média.

  Nečekejme tedy nic jiného, než pokračující nátlak a represi. Nespoléhejme na právníky, kteří budou mít dost práce s bojem proti státy placeným soudcům. Do ulic musíme my a jen pokojná procházka městy nepomůže. Problémem jsou lidé stojící ve frontách na 3., 4., 5. dávku, kterým nic nedochází. Řekne li Vám vcelku inteligentní člověk a relativně úspěšný podnikatel v době nedávné, momentálně bojující na hraně přežití (restauratér), že je šťastný, že má za sebou 3 vpichy, že elektroauta nejsou tak hrozná, protože když změníme naše myšlení, tak nám nebude vadit trojnásobná délka cesty kamkoliv dále, či že americký plyn je asi výhřevnější než ruský, pak jste narazili na nijak zvláště výjimečný vzorek výsledku mediální masáže.  Když se ho zeptáte na emise vycházející z tankerů a porovnání s tím, kolik CO2 vypustí všechny v Evropě jezdící auta, přičemž tankery výrazně v jejich množství vedou, řekne, že to je život, pak už jistě pochopíte, jak složité bude vrátit myšlení lidí k selské variantě rozumu. Žijeme skutečně v blbé době, kterou můžeme nazvat covidomediální.

Jindřich Kulhavý