Právě se nacházíte:

IT odborníci

19. 02 2014

www.inadhled.cz    Tak nevím, jaké jsou Vaše zkušenosti s prostředím IT odborníků, ale vzhledem k šířící se lavině uživatelů jejich služeb dané množstvím nám nabízených výdobytků jejich snažení.  

 Obchody přetékají elektronikou, comp už má doma skoro každý, Microsoft vymýšlí stále větší a komplikovanější soubory ovladačů, prohlížečů a nesmyslů, konkurence zdatně sekunduje a my na to vše většinou koukáme jako…puci. Při sebemenším problému zvedáme telefon a přítel jen trošku zdatnější nám po něm radí, na co kliknout. Někdy nás jednoduchost až rozladí, jindy máme při marném pokusu sblížit se s uvažováním přístroje chuť jej samotný prohodit oknem, případně ho rozšlapat.

    Svět počítačových mágů je naprosto odlišný od světa reálného. Naše logické pochody jsou intuitivní z pohledu biologického, IT pracovník uvažuje elektronicky, možná to nezní přesvědčivě, ale je to tak. Proto se i liší způsob řešení nastalých problémů. Tam, kde znalec zmáčkne Enter, Esc, Ctrl, nebo použije trojhmat, laik vezme kladivo a přesným zásahem do prostředka klávesnice ukončí život elektronického nezbedy.

  Přijde mi, že nová generace se rodí již s pohledem na displej a její uvažování má jiné osnovy, směrnice a…. také důsledky. Též vychytávky, které nám servírují firmy a výrobci, z nás dříve narozených už nyní dělají zastaralé typy zde na Zemi se vyskytující. Posledním, co mne ničí, je chování dodavatelů služeb, správců sítí a servismanů. Z jejich pohledu vždy vše funguje, uvědomují si svou nadvládu a k nám prostým uživatelům se chovají nadřazeně. Jsou schopni zneužívat své moci a sáhnou občas někam tak, že i dosud fungující se změní a oni jsou schopni z nás udělat totální nešiky. Také ocenění jejich služeb je často nekontrolovatelné, stačí dva tři kliky v nastavení a mají vyděláno na dovolenou u moře. Laik nevěří a platí.

  Dá se říci, že s tím dost bojuji, bohužel software je často stejně imaginární, jako dílo od Piccasa. Možná by stálo za to jednou moci zmáčknout delete a vrátit ty šikuly na pár dní do dolů, to aby poznali skutečnou dřinu a vrátila se jim úcta k nám normálním žijícím bytostem, pro které je počítač pouze jedním z komunikačních kanálů. Doba však už směřuje jinam…. Někdy říkám bohužel. Protože je potřebujeme.

J3.K