Já v době pradávné…

15. 04 2014

www.inadhled.cz  Je zvláštní, jak většina z nás považuje své znalosti na vyšší úrovni, než je vnímáme u našich prapředků. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, co by se stalo, kdybyste se náhle teleportovali o pár století zpět?

  Byli byste přínosem pro tehdejší společnost, nebo byste pouze zapadli do průměru? Zkusil jsem si to představit. Mé teoretické znalosti mají poměrně velký záběr, ale…Co bych dokázal změnit v době kamenné? Myslím si, že v té době to byla především pracovitost, co hýbalo pokrokem

  Možná bych dokázal ulehčit práci třeba dodáním kola, asi bych zvládnul vyrobit jednoduché čerpadlo, také kladka s pákou by mohly být mým přispěním k pokroku. A samozřejmě založit oheň, ale to už asi uměli lépe, než bych to dělal já. Plno dalších věcí bych mohl namalovat, další méně složité zkusit vysvětlit, ale….určitě ne vyrobit.

   Posunul li bych se v času dále a přitom se vyhnul v té době až neskutečně vyspělým civilizacím, to proto, abych se úplně neztrapnil, mohl bych v době starověku vyprávět o vesmíru, přivést k životu jednoduchý parní stroj, pravděpodobně i nějakou tu zbraň a možná bych nastínil nějaké optické zařízení.

  Ve středověku bych snad oslnil vědomostmi ze strojírenství, ale pořád bych nezvládl vyrobit funkční spalovací motor. Ovšem jednoduché jízdní kolo by se jistě povedlo. Zkusil bych ještě malinko popsat vnitřní orgány těla a…tím by můj přínos skončil. Jak jste si všimnuli, žádná ropa, elektřina, média….jen klasická fyzika a matematika.

  Většinu ostatního sice teoreticky známe, ale především používáme. Ovšem proč to tak funguje, jak se to vyrábí a hlavně, kdo to vše vyrábí, hm, to nám většinou utíká. Pokloňme se těm, jejichž inteligence a kreativita pomohla lidstvu se dostat tak daleko. A i když to občas nebyla možná ani zásluha jen lidí samotných, važme si toho, že můžeme denně používat výsledky jejich šikovnosti a schopností vidět dále, než jen k horizontu pro nás tak běžného myšlení. A obdivujme zručnost těch, kteří bez použití moderních technologií dokázali vize převést v hotové a fungující zařízení posunující lidstvo zase o kus dále.

J3.K