Právě se nacházíte:

Jak je pozdě pozdě

17. 12 2015

www.inadhled.cz  Jistě se Vám už stalo, že jste se někoho zeptali, za jak dlouho přijde a odpovědí bylo:,,Za chvilku.''  A Vy jste se snažili rozlousknout problém časového označení chvilka, okamžik a moment. Jestli se nám to nějak podařilo, posuďte sami. Ale nyní jsme narazili na obdobnou věc – jak vlastně pozdě je pozdě? 

 

Bližší určení k tomu neexistuje a pro každého může být pozdě někdy jindy. Jiné pozdě bude pro slečnu, která už několik hodin shání Postinor a jiné pozdě nejspíš bude pro pána, který se ve svých krásných 60 letech zakoukal do dlouhonohé dvacetileté brunety od vedle. Otázkou také je, co je větší průšvih.

Pozdě je zkrátka relativní technická konstanta a každý si pod tím může představit cokoli. A to je kámen úrazu, kdy vzniknou spory. „Nejdeš náhodou nějak pozdě?!“, zazní z úst ženy, která čeká na svého partnera a připadá jí, že měl být již dávno doma. Partner klasicky odvětí, že tak pozdě snad ještě není a je zaděláno na hádku. Jak z toho ven a jak se ve slově POZDĚ orientovat?

Řešení je ale na světě. Vědci se již konečně shodli a rozhodli, co slovo pozdě znamená. Podle nich POZDĚ nastává přesně po 10 minutách a 17 vteřinách. Tento určený časový úsek je tou nejzazší dobou, po kterou přijde čekání člověku ještě únosné. Po jejím uplynutí nastává zpravidla kontaktování očekávaného. Je to trochu překvapivé, vždyť právě u nás je zažitým pojmem akademická čtvrthodinka pri čekání.

Pokud vám tedy nyní někdo řekne, že je něco pozdě, máte již vědecký argument, zda ano či ne. Nicméně i nadále počítejte s tím, že 10% lidí se o svém zpoždění vůbec nenamáhá dát vědět čekajícímu a až 70% žen se domnívá, že dorazit na schůzku (a hlavně na tu první) včas by je mohlo dělat zoufalými. Což je tragický omyl, za tu dobu stačil sebevědomý muž dávno zmizet s jinou atraktivní ženou, která prošla kolem dříve, než ta, která se schválně opozdila.

A co všechno se může za 10 minut stát?

- do této doby prý vyřídí žádost o půjčku

- při akrobatickém létání se vám může stačit udělat špatně i několikrát

- když si nedáte při milování pozor, může vám tento čas zásadně změnit život

- po tuto dobu denně cvičit může údajně pomoci zhubnout a naformovat postavu

- žena se stačí nalíčit ( tak zrovna tohle bychom rádi viděli )

- ze solária odejdete ne jako snědá mulatka, ale jako spařený pašík

- vám provedou laserovou korekci dioptrických vad

ale také

- se v Anglii a Walesu narodí 12 dětí

- se odešle přes 580 miliónů emailů

- se letadlem přepraví 3 800 cestujících

- Andreji Babišovi přistane na účtu 95000,- Kč z dotací na biopaliva

- do Německa dorazí 1243 imigrantů a 27 spících teroristů

- Bohuslav Sobotka změní 2x názor

Jak vidíte, pozdě je poměrně brzy, rozhodně dříve, než bychom čekali. Zvláště v dnešní době a za této konstelace hvězd. Přesto existují lidé, kteří si myslí, že je času na všechno dost. My však víme, že právě tito jedinci jsou často úpně mimo. Kdo nejedná včas, jedná špatně.

J3.K