Právě se nacházíte:

Jako malí kluci

4. 07 2019

   www.inadhled.cz    Takzvaná vládní krize způsobená neochotou prezidenta Miloše Zemana přijmout demisi ministra kultury Antonína Staňka, který se postupně dostal do nemilosti u opozice a umělců, později i u předsedy vlastní mateřské strany ČSSD Hamáčka, způsobuje snad jediný významnější rozruch v jinak blížící se pravidelné letní politické pohodě. Přitom jde o nesmyslnou tahanici, při které šéf partaje pohybující se těsně nad propastí zkouší dokázat, jak významným článkem vlády je.

  Antonín Staněk neudělal nic špatného, pouze odvolal z čela Národní galerie pana Fajta poté, co objevil značné nesrovnalosti v hospodaření subjektu. Na to má nejen právo, ale je to přímo jeho povinnost. Vzápětí se zvednula vlna odporu proti tomuto rozhodnutí a z davu bylo voláno po demisi ministra. Davem je myšlena opozice s podporou určité části umělecké scény opíjející se momentálně v Karlových Varech. Sám Fajt začal zneužívat situace a dovolávat se svých práv bez ohledu na výsledky auditu. Staněk dokonce na přání předsedy strany, kterou ve vládě zastupuje, podal demisi, tu však odmítl prezident Zeman přijmout. Důvodem je podpora Staňka v jeho rozhodnutí odvolat Fajta a zároveň neochota nechat se vydírat opozicí snadno ovlivnitelným Hamáčkem. Nejde tak tedy ani o odpor prezidenta vůči novému kandidátovi Šmardovi, jako spíše o projevu sounáležitosti s ministrem, který zasáhnul v okamžiku potřeby i v tak významném institutu, jakým Národní galerie je.

  Opozice vycítila svou možnost a chováním připomínajícím malé kluky začala hecovat předsedu ČSSD a ministra vnitra Hamáčka s tím, že si neumí prosadit výměnu ministrů z vlastních řad. Popichování došlo tak daleko, že i relativně bezpáteřní Hamáček na svém egu poznal, že se mu kdosi vysmívá. Mohl s noblesou a úsměvem vše přejít, místo toho začal harašit zbraněmi a vyhrožovat vládní krizí. Čímž odhalil vlastní nedostatek charakteru a statečnosti ještě více. Ohnul se před stranami, které se do vlády nejen nedostaly, ale z nichž některé mohou mít problém podobný jeho, tedy se získáním aspoň 5% voličů, kteří by tak nominovali jejich zástupce opět do Parlamentu ČR. Politika je vždy souborem kompromisů, vyhrožovat odchodem z vlády, který by mohl být na dlouho poslední vládní akcí ČSSD, je dětinské. A hlavně, jsou daleko důležitější důvody pro odchod z této vlády, než je post ministra kultury, které by byly pochopitelné. Ale aby položil vládu špatně hospodařící šéf Národní galerie, to už by bylo snad i úsměvné. Zvláště tehdy, když se to nepodařilo ani bohatě sponzorovaným a ideologicky vedeným Milionům chvilek pro demokracii podporovaným médii a opozicí.

  Miloš Zeman je i při svém vysokém věku a horším zdravím stále podstatnou postavou naší politické šachovnice. Ví velmi dobře, co dělá a jistě nenechá dojít situaci tak daleko, aby Hamáček udělal poslední krok. Na druhou stranu i to by dokázal ke vzteku ODS a Kalouska překonat a naopak by se právě u něho soustředila ještě větší moc. Vydržet s úřednickou vládou dva roky bez projevení důvěry Parlamentem? Žádný problém. I s tím má už praxi. Miloš Zeman ukazuje, jak se má chovat silný prezident. O tom, že to nabubřelým poslancům vadí, neboť jim to bere důležitost, není pochyb. Nicméně v prostředí, kde existuje taková nenávist, je dobré silného prezidenta mít. Jestliže Havel by se Fajtovi a umělcům omlouval a ministr by šel ihned pryč, Klaus by pravděpodobně za člena vlády chvilku bojoval a poté by jej vyměnil, Zeman se kousnul.

  Přestože nakonec k dohodě mezi zúčastněnými dojde, prezident Zeman opět ukázal, že v něm ještě zůstává dost síly na to, aby nepodlehnul kdejakému halekání. Za jeho určitou zásadovost a hrdost ho plno oponentů z řad politiků i prostého lidu nenávidí. Nicméně je třeba si přiznat, že on si prostě nenechá vnucovat něco, čemu nevěří jen proto, že to tak dav chce. Ať už to dopadne jakkoliv, post ministra kultury není tím, který by změnil dění v České republice. Kdyby opozice tolik netoužila po vlastním návratu na piedestal, či spíše ke korytům, nikdo by si té situaci ani moc nevšimnul. Ovšem za této politické situace jsou Demokratický blok a Piráti schopní udělat vládní krizi i z těch největších nesmyslů. Asi by bylo lepší, kdyby už konečně odjeli politici na dovolenou. A nejlépe neplacenou a co nejdále bez zpáteční letenky.

J3.K