Právě se nacházíte:

Je tu prostě rozdíl…

28. 08 2016

  www.inadhled.cz   Poslední prázdninový víkend znamenal přesouvání národů po většině silnic po celé Evropě. Tradičně nejzatíženější zemí bylo Rakousko, davy turistů směřovaly od moře a z hor zpět do střední Evropy.  

  Pozitivním zjištěním je, že mnoho suchozemců po problémech s násilníky z řad muslimského obyvatelstva opustila destinace v komplikovaných přímořských státech a svůj zájem přesunuly směrem k nádherným scenériím ve stínu alpských velikánů. Je relativně jedno, zvolíte li italské Dolomity, Tyrolské Alpy, případně jinou část nejvyššího evropského pohoří. Bohaté možnosti poskytují všechna známá střediska, většina nabízí lanovky v provozu jak pro pěší, tak i cyklisty, kvalitní restaurace, wellness zařízení s bazény, saunou a masážemi. Čistý vzduch a krásná příroda jsou přirozeným bonusem.

  Chcete li spojit sport a aktivní odpočinek s kulturou a nákupem, můžete se podívat do městského státu Livigno, levnější nákupy poskytuje i Samnau. V Livignu to navíc opravdu žije i v noci, takže na své si přijdou nejen turisté, šílenci v létě na kolech a v zimě na lyžích, ale i děti na místních atrakcích. Přidejme ještě fanoušky motorismu, okolí je plné horských průsmyků, kterými vedou neskutečně zakroucené kvalitní asfaltky. Zvolíte li si správný čas, tedy brzy ráno, nebo snad vyjedete k večeru, čeká vás adrenalin, jen nepřeceňte své síly. Je jedno, jedete li na motorce či v autě.

   Zajímavé pohledy však připravují pro své návštěvníky i malebná zákoutí v podhůří. Sever Itálie i jih Rakouska připomínají ráj. Vinice, ovocné plantáže, upravená městečka a vesnice, jezera a řeky jsou něčím, co potěší oko každého. Za povšimnutí však stojí ještě taková maličkost. Tím je poměrně značný rozdíl v tom, jak kvalitně a zároveň aktivně žijí starší lidé v těchto oblastech, a jak u nás. Naše důchodce a ty, kteří mají již ta údajně nejlepší léta za sebou, není třeba příliš popisovat. Poměr finančních prostředků, kterými tito občané disponují, s náklady na život nedovolují zrovna velký luxus.

  V porovnání s tímto stavem v Čechách potěší pohled na upravené rakouské a italské seniory vyjíždějící na výlety v sportovních kabrioletech různého stáří, překvapí neskutečně vitální a sportovně ladění padesátníci schopní na kolech zesměšnit mnohého o mnoho let mladšího cyklistu z našich krajů. Bicykly jsou tak rozšířeným dopravním prostředkem, že v kopcích potkáte i sedmdesátiletou babičku šlapající vzhůru i v místě, kde by většina z nás kolo zahodila a vyhlížela autobus. Češtinu je však možno zaslechnout i zde a je potěšující, kolik našinců volí cestu za zdravým horským vzduchem radši, než ležení na přeplněné pláži u moře.

  Vrátíme li se ještě zpět do Itálie a Rakouska, je zjevné daleko pozitivnější vnímání vyššího věku. Ženy o sebe dbají více, než u nás, mužům není úplně jedno, jak upravení jsou. Samozřejmě se to netýká všech, ale zdá se, že stárnout se dá i s grácií a úsměvem. Aktivní přístup v těchto zemích by měl být vzorem i našim spoluobčanům.  Rozhodně stojí za zamyšlení, nezaslouží li si naši senioři více pozornosti, jejich život může být stejně fajn, jako byl ten předešlý. Blížící se jeho konec nesmí být důvodem k rezignaci a odepisování, protože nikdo z nás neví, jak dlouho tu bude. Žít na plný plyn se dá často až do konce. Nelze se však jen vymlouvat na politiky a jejich hamižnost, která znamená v důsledku nedostatek peněz tam, kde jich je opravdu třeba. Důležité je začít u sebe. Možná příští generace důchodců se bude mít lépe a svůj přístup změní.

J3.K