Ještě trochu k chudobě, luxusu a závisti

23. 06 2014

www.inadhled.cz  Co je to vlastně luxus? Pro někoho jsou to auta, jachta, soukromé letadlo, hodinky, okázalý dům, atd…., lze vyjmenovat spoustu věcí, ale to není důležité. Zkusme to vzít z jiné strany.

 V Česku (nemám ten název rád), si mnoho lidí ani nedokáže představit, co vlastně mají a v jakém přepychu žijí. Většina má práci, někdo lépe, někdo hůře placenou, ale má. Přijdou domů, otočí kohoutkem a teče jim velmi kvalitní teplá a studená voda, cvaknou vypínačem a vše funguje, přesto si neustále stěžují?

   Pokud někdo z Vás čte diskuze pod články na Seznamu a jinde, tak asi víte, o čem mluvím. „V Česku se po mnoha letech na Šumavě objevila divoká kočka“, obratem nějaký blb do toho motá politiku a jen nadává, místo toho, aby si o tomto, u nás velmi vzácném zvířeti něco přečetl, to mi hlava opravdu nebere. To jsem trochu odbočil, ale určitě by nebylo na škodu, pokud by si diskutéři a notoričtí stěžovatelé vyzkoušeli život jinde. Většina diskuzí pod články na Novinkách mi připadá, jak besídka hodně zvláštní školy. Věřím tomu, že by tito notoričtí stěžovatelé rychle utíkali zpět, domů do Česka, do své oblíbené hospůdky k pivu, rumu a zelené, kde by mohli opět rozvíjet své teorie, jak se jim špatně žije a kdo za to může.

   Procestoval jsem celkem velký kus světa, momentálně se pohybuji mezi Českou republikou, Libérií, Sierra Leone a Guineou. Tím pádem mohu porovnat životní standard u nás a zde v Africe. Elektrika – tu a tam, voda místy a určitě není pitná. Na druhé straně jsou tu honosné, povětšinou velmi nevkusné vily, které připomínají rané podnikatelské baroko u nás a v jejich nedaleké blízkosti jsou příbytky o jedné místnosti, bez vody, elektřiny a toalety.

  Ekonomické rozdíly jsou zde patrné víc, než kdekoliv jinde. Během doby co jsem zde, jsem nenarazil na nikoho, kdo by si stěžoval nebo záviděl, popřípadě sváděl vše na někoho jiného, jak je u nás zvykem. Lidé tu berou život takový, jaký je. Závist je tu neznámé slovo, pokud je tu někdo bohatý, tak si ho místní váží a rádi se chlubí tím, že ho znají. Berou to tak, že dotyčný něco dokázal a někam se vypracoval. Nikdo neřeší jak, prostě to umí a to se mi líbí. Česká závist je neuvěřitelná. Máš víc než já, tak ať ti chcípne koza. V mnohém bychom se mohli učit od těch, kteří mají méně.

Text  Jiří Vybíral, foto J3.K