K čemu se dá využít covid?

2. 03 2021

  www.inadhled.cz   Doba covidová sebou přináší množství osobních tragédií, bankrotů a ztrát, což se týká většiny lidí pracujících v soukromé sféře. Některé i dosud výdělečné společnosti s výjimkou stále otevřených obchodních řetězců propouštěly ve velkém, občas dokonce ukončily existenci. A nešlo o neznámé značky. Další omezovaly v průběhu roku činnost, což se týkalo obchodních i výrobních firem, také služeb všeho možného druhu. O dopadu na střední a malé subjekty včetně živnostníků není třeba ani hovořit, je katastrofální a likvidační.

  Oblastí poškozenou ,,pandemií“ je kultura. Řada umělců se ocitla bez práce a možnosti živit svým uměním, většina se musela pustit do něčeho, co nikdy nedělala. Ne, že by to některým uškodilo, ale nepřejme nic zlého těm, pro které je kultura skutečnou obživou bez politických ambicí. Bohužel řada herců se ohne pro každý bakšiš a za peníze udělají všechno. Takže je vidíme i v reklamách, které propagují to, co mnoho z nás zásadně odmítá. Například vakcíny. Na druhou stranu i oni musí pečovat o své děti, platit hypotéky. Přesto spíše politujme například většinou mladé zpěváky z tolik populárních muzikálů než protřelé harcovníky po politikou nasáklých prknech pódií na Václaváku či na Letné.

  Vzhledem k omezování mezilidských kontaktů přechází mnoho jedinců do virtuálního světa. Zlem je televizní vysílání, především zpravodajské pořady. Ten, kdo u nich tráví dlouhé hodiny, musí být vyděšen k smrti. Kanonáda z obrazovek chrlící na nás často až tragikomické výlevy odborníků z jednoho břehu, čísla potvrzující potřebu držet nás na krátkém řetězu a téměř uplakané tváře politiků, z nichž se jen trochu vymyká Babiš se svým ,,Nikdy neustoupím“, stále neustává, spíše se stupňuje. Naprosto se přehlíží dění ve světě. Bohužel ani sociální sítě se covidu zbavit nedokážou a zdá se, že se nic jiného neděje. Což není pravda. Bidenova administrativa se připravuje na válku, přičemž začala bombardováním v Sýrii. Samozřejmě pokračuje všeobecný tlak na Rusko, které není ochotno podvolit se Deep State, zároveň je schopno dodávat vakcínu, po které už řada států sáhnula. Ještě nedávno na Slovensku zněly nenávistné hlasy, včera však přistálo letadlo se Sputnikem V, vakcinace jím může začít. Ukazuje to na nulovou vyspělost nové liberální generace politiků.

  Přesto existují lidé, kteří dokázali vytěžit z této doby doslova bohatství. Na prvním místě to jsou ti politici, kteří se účastní na výběrových řízeních na nákup čehokoliv, především zdravotnického materiálu. Extrémně korupční prostředí není určeno každému, přestože vlků by bylo hodně. O Babišovi je známé, že je velmi opatrný a nerad se dělí, Hamáček tuší, že to je jeho poslední štace, Prymula dokáže být bezedný. To jsou největší hráči, přidat by šel jistě ještě věčný potížista se zastáním prezidenta Vratislav Mynář. Lze jen těžko předpokládat, že by si Hrad nechal uniknout všechny zisky plynoucí z dlouhého nouzového stavu, který umožňuje manipulace se státním rozpočtem. Rozutíkané miliardy už se objevit nepodaří, část z nich končí v kapsách vládních úředníků, něco v daňových rájích, ukousne si kde kdo.

  Navýšení tržeb se týká supermarketů. Zavřením malých obchodů tak přešli i ortodoxní zastánci nákupů v oblíbených krámcích k nadnárodní konkurenci. Potvrzuje to i srovnání z let 2019 a 2020. Což opět přináší odliv kapitálu do zahraničí. Ani tady Babiš neprodělal, je velkým dodavatelem do supermarketů. Jedinou konkurencí se těmto kolosům staly eshopy. Jejich boom je obrovský, dotknul se jak potravin, tak i ostatního zboží. Což může v důsledku zavřít navždy mnoho kamenných obchodů. Naopak to nahrálo všem zásilkovým službám, dále rozvozním službám a ukázalo se, že Česká pošta není zdaleka jediná, kdo může na tomto poli fungovat ve velkém. Což stálo místo řadu zaměstnanců.

  Ten, kdo objevil díru na trhu, mohl nyní uspět. Dále vydělávají ti, jejichž finanční rezervy jsou natolik dostatečné, že jim umožňují skupovat torza ještě před rokem vydělávajících společností a také to, co se nyní nabízí na trhu díky situaci, kdy se prodávající dostali na samotné dno. Ať už jsou to restauratéři, obchodníci, hoteliéři, podnikatelé ve službách, cestovním ruchu, dokonce i stavebnictví (bez zahraničních dělníků došlo k poklesu obratů řady firem). Tím se dostáváme k tomu, že na stávající situaci se sice dalo vydělat, ale rozhodně více lidí je na druhé straně a doplácí na všechna ta dosud neúčinná opatření vlády podřízené covidovému evropskému diktátu. A to ještě nejsme na konci.

Jindřich Kulhavý