Katerina Kaltsogianni a její zamyšlení - Jak zůstat opravdu mladá

6. 03 2015

    Viděla a slyšela jsem mnoho osob, které dávaly a sdělovaly návody, jak zůstat mladá, ale opravdu mladou osmdesátnici jsem viděla v počátcích rozjezdu cestovní kanceláře. Byla to maminka mojí korektorky Alenky.

            „Holky, budeme si tykat. Já jsem mladá a jmenuji se Mirka,“ povídala s trochu poťouchlým, leč velmi upřímným úsměvem. Jakmile jsme se spletly a některá z nás jí vykala, už nás sjela pohledem, jako že jsme totálně zaostalé a primitivní.

            Alenka, kultivovaná dáma, měla se svojí maminkou jednak srandu, jednak si také poprvé v životě asi zaběhala. Nepředpokládám, že by někdy běhala. V Řecku však ano a to bylo asi čtyřicet stupňů ve stínu. Její maminka – Mirka – si lehla na lehátko, protože byla jenom hodně snědá, ale ještě nevypadala jako černoška, tak to chtěla dohnat tím, že se v moři opaluje lépe. Lehla si a otevřené moře si dělá, co chce. Vlny nesly Mirku do přístavu a Alenka tedy běžela podél břehu a křičela. Přes vlny nebylo slyšet a navíc Mirka asi zadřímla a Alenka křičela a utíkala. Dohnala ji v přístavu, což bylo šest kilometrů.

            Všichni jsme si oddechli, protože Alenka tam byla jako pedagog s nějakou třídou ze střední ekonomické školy a nebyla tam na to, aby honila osmdesátiletou maminku, a také nebyla úplně nejmladší. Avšak jablko nepadá daleko od stromu a Alenka je stále vitální, jako když jsem ji poprvé potkala.

Náš oddych netrval dlouho, protože někdy kolem půlnoci mi zazvonil telefon, že Mirka upadla a má rozbitou hlavu. Byly tam dvě lékařky, mladá děvčata, a měly s sebou šití. Mirka protestovala, že jestli jí na čele udělají jizvu, tak si to pěkně odnesou. „Mirko, hele, buď férová. My ti tady děláme plastickou operaci, totální lifting čela, a ty ještě nadáváš,“ řekla jsem s úsměvem. Měla tak vrásčité čelo, že by se v těch vráskách ztratilo i pět jizev. Lékařky poctivě natahovaly Mirce kůži na čele a sešily to tak řádně, že Mirka byla náramně spokojená.

            A jak se to stalo, je největší fór. Usínala a v polospánku si vzpomněla, že si nevzala lék na spaní, tak vstala, sklouzla a upadla.

            Umřela naprosto tak, jak žila. Šla z mejdanu, jak by asi řekla ona sama, a srazilo ji auto. Bylo to náhlé a pro nás všechny smutné. Mám pocit, že by tady ještě mezi námi byla a už by jí bylo asi sto let, ale mladá by zůstala napořád.

            Mládí je v duši a v srdci. A jakékoliv krémy, byť by obsahovaly zlato a diamanty, nemohou nahradit smích a výraz obličeje, i když je ošperkován vráskami. Mládí vyzařuje z toho, kdo se mladý cítí a nehraje si na to.

 PONAUČENÍ

            Žít naplno jako Mirka, tykat si s každým, kdo je o padesát let mladší, protože i vy se tak cítíte. Klidně nechat běžet dceru před důchodem třeba maratón, protože vy se cítíte na to, abyste si na lehátku přeplavaly třeba Atlantik. Být mladý je také velký dar, který si prostě nemůžete ani vymyslet, ani naordinovat, ale můžete tak žít. 

Katerina Kaltsogianni