Katerina Kaltsogianni a její zamyšlení - pokračování občerstvovací poezie - Řecká snídaně

12. 01 2015

  Tak ta je nejtěžší ze všech receptů, protože si musíte zvyknout na to, že nebudete alespoň do dvou hodin odpoledne jíst. Řecká snídaně se skládá z kávy – nejlépe řecké, která se vaří v džezvě.

   Zabýváte-li se politikou, tak nastává otázka, zda se nejedná o tureckou kávu. Ale nejsme na Kypru, abychom se kvůli kávě zabíjeli, takže pokud nevlastníte džezvu a krásně voňavě tmavě hnědou kávu (originál na řeckou či tureckou kávu) a chcete si kazit tento ranní rituál českou kávou, kterou mícháte v džezvě, tak o.k.

  Do džezvy dáte plnou lžičku kávy, cukru a to vše do studené vody. Dáte na mírný plamínek či na mírný stupeň na keramickém sporáku. Jakmile se zvedne pěna, tak džezvu zvednete a po klesnutí pěny ji opět dáte zpět. Toto uděláte ještě jednou, celkem tedy třikrát. Lžičkou seberete pěnu z kávy a zbytek dolijte do šálku. Káva bude nádherně vonět a korunovat tuto vůni bude pěna.

   Tato káva se má dělat nad pravým ohněm. Řekové, Turci či Srbové nahrazují pravý oheň nákupem malých propanbutanových vařičů, které vydávají oheň takové síly, aby se káva brzy a dobře uvařila.

   I Řecko dostihla mánie snídaní, takže občas snídají někteří odpadlíci suchary s medem nebo s jedním plátkem sýra a pijí džus, který si sami připraví z čerstvého ovoce. Někteří zašli tak daleko, že pijí teplé mléko, ale to si většinou nechávají na večer.

   Dětem se připravuje kakao, spíše ho řecká maminka koupí a dá mu croiasant s čokoládovou náplní. A řecké děti jsou pak tlusté. Káva a její pití a celý rituál vaření kávy je pro mne fascinující. Pokud se dostanete na kávu do domácnosti, tak Vám ji přinese řecká žena na podnose, který je ozdoben vlastnoručně háčkovanou parádou. Ke kávě patří voda a také tak zvané „gliko koutaliou“ – přeloženo -  lžička sladkého, která je většinou ponořena u několika kousků nakládaných dobrot na malé misce. Takto se podává káva, a to se cítíte jako královna.

   Sladké domácí nakládané dobroty jsou pěkná fuška. Je to většinou melounová kůra, citronová či pomerančová kůra, dále jsou to nakládané višně, hrušky, fíky a mnohé další. Proces nakládání jsem musela konat s mamčou a s tátou. Melounovou kůru jsme dávaly do vápna a na celou zimu zavřeli do sklepa, kde se vytvořilo něco tak lahodného, že je lepší dělat normální snídaně, nežli se cpát jednou lžičkou sladkého ovoce, které má asi milión kalorií.

   Upozornění – recept na lžičku sladkého ke kávě vám nebudu psát, proč byste to měli dělat? Je to hrozně pracné a je to tak sladké, že nějaká chalva je proti tomu hořkost sama.

   P. S. Řecká snídaně mi nesmírně vyhovuje. Nemám v Čechách propanbutanovu bombičku, takže si tady pěkně překapu kávu a dám si do kávy mléko. V rámci zdravé snídaně si nedávám cukr, neměla bych otevírat počítač, číst si maily a bylo by mi fajn. Místo otevírání počítače je pak lepší sníst smažená vajíčka, protože cholesterol vyskočí tak jako tak. A není to lepší, když vyskočí po vajíčkách nežli po počítači?

  Katerina Kaltsogianni