Katerina Kaltsogianni a její zamyšlení - tentokráte babičina vajíčka

12. 01 2015

BABIČKA, ČECHY A JÍDLA – VYSAVAČ NEVYNECHAT      Babiččiny vajíčka  Nalejete na pánev dostatek olivového oleje, rozklepnete vajíčka a uděláte volská oka, která dostatečně opepříte. Při smažení vajíček opatrně lžičkou vezmete prskající olej a pokapete tímto vařícím olejem ještě vajíčka ze shora. Pak se očistíte, dáte si vejce na talíř i s tím olejem a připravte si asi půl kila bílého chleba, který namáčíte do oleje a do vajíček zároveň. Zbytek snězte kultivovaně vidličkou.

  Babiččiny vajíčka na různé způsoby

 Nalejete na pánev olivový olej, pak přidáte kozí sýr a dvě rozmíchaná vajíčka, která za neustálého míchání dokončíte na pánvi. Poznáte to tak, že feta i vajíčka už nejsou jako omáčka, ale že se kousky této dobroty již oddělují.  Můžete přidat nejprve i malé kousky pálivé papriky a to před tím, nežli tam vložíte fetu – kozí sýr. Rovněž můžete přidat na drobno nakrájená rajčata a toto vše smíchat dohromady. Je to dobré, výživné a díky věku babičky, pochybuji, že tyto poživatiny mají cholesterol.

  To vše zapíjela babička vydatně domácí retsinou, která byla růžová a já ji vytýkala, že z ní bude alkoholička. Usmála se na mě a sdělila, že si retsinou čistí zuby. To by mě zajímalo jaké, měla jeden nahoře a dole jich bylo také málo. Babička byla prostě úžasná už i tím, že horní zub si čistila ráno domácím cipourem, který si dělala sama.

 

  Salát podle babičky a podle všech babiček v Řecku

  Umění udělat dobrý tzv. řecký salát je velké know-how řeckých hospodyněk a já se podivuji, že tady na to nikdo nepřišel nebo, že si to nikdo nenastudoval, jak to vlastně má dělat, aby řecký salát byl řeckým salátem. Je pravda, že v tom salátu je narvané řecké sluníčko a tak veškerá zelenina je úplně jiné chuti, která tady chybí.

  Řecký salát

  Nakrájíte rajčata na čtvrtky a ne na malé kousky, potom přidáte do velké mísy jenom jednu paprikou, a to tu pravou papriku (nepoužívá se masitá paprika), kterou nakrájíte tak, že odkrojíte špičku, kterou vyhodíte a poté krájíte dál a vzniknou kulaté proužky. Okurku musíte dobře očistit a opět nakrájíte na menší čtverečky. Vezmete čerstvou petržel a nakrájíte ji tolik, kolik chcete na drobné kousky. Osolíte, opepříte a přidáte olej. Maximálně můžete použít citrón, ale většinou se tento salát dělá pouze z olivového oleje. Babička by tam nalila půl litru, vy to nedělejte, olej je drahý, ale také moc nešetřete a neposlouchejte, že do větší mísy stačí 2 lžičky oleje – nestačí.

  Přidáte do mísy čerstvou cibulku nakrájenou na větší kousky. Pokud není tato k dispozici, je nejlepší červená cibule, která se krájí ve tvaru půlměsíce (v žádném případě na malé kousky). Zamícháte dřevěnou vařečkou a dáte doprostřed stolu, ať si každý bere sám.

  Umění tohoto receptu je v tom, že nesmíte salát zatížit velkým množstvím okurky a papriky a ani kousky fety, ale dát celou fetu navrch salátu – tak cca 15 dkg kozího či ovčího sýra.

  No a je to. To je tak složité?

 P. S. Kdyby babička Katerina viděla, jak její vnučka skočí na lep u jídelního lístku a objednává si řecký salát, tak by mě bouchala holí celý den. A dobře by udělala, protože ty saláty se nedají jíst a s Řeckem mají asi tak společného jako australský klokan s veverkou.

  Katerina Kaltsogianni