Právě se nacházíte:

Kdy se narozeniny neslaví

18. 08 2016

www.inadhled.cz    Den vlastního narození je pro mnohé z vás okamžikem natolik slavnostní, že jej považujete po celý svůj život za důvod k akci, jejímž hlavním motivem je vzpomínka na ten slavný den a průvodním jevem je veselá sešlost podpořená alkoholem. Ne každý to tak má.  

 

  Samotná oslava je většinou důsledkem radosti ze života a číslo udávající věk vnímá každý jinak. Někdo jej bere s úsměvem, někomu se zdá být nízké, z toho však každý záhy vyroste, pro většinu je však pohled na něj spíše opačný. A se zvyšujícím se věkem je hůře a hůře. Přesto s tím bojuje každý jinak a jisté je pouze jedno. Ubíhající roky lze možná zpomalit, nikoliv zastavit. Jednotlivé etapy nazvané dětství, puberta, dospělost, léta rozumná a stáří trvají u jednotlivců různě, přestože zákonem je hranice mezi nimi přesně stanovena. Zatímco děti se nemohou dočkat patnáctin, poté řidičáku v osmnácti, za třicítku už se nikdo nemodlí a důchod je sice lákavou alternativou po letech dřiny, ale bohužel ho nemáme k čtyřicetinám.

  Vraťme se však k přiznávání vlastního věku. Pokud si myslíte, že jsou to ženy, které jej především zásadně tají, mýlíte se. I pánové mají své důvody, proč se o svých prožitých létech moc nezmiňovat. Poznáte je na první pohled dle několika ukazatelů. Pojďme jich pár vyjmenovat. Čím tedy muži maskují svůj věk? Barvení vlasů je velmi smutným pokusem schovat šediny. Přesto jich to nemálo dělá. Pokud jde o vlasy, kdysi se používal fígl zvaný přehazovačka, poslední dobou se díky většímu akceptování pleše moc nepoužívá. Mimochodem právě vyholení zbytků kdysi husté kštice je daleko elegantnějším způsobem, jak skrýt svůj šedý melír.

  Oblékáním dokáží někteří kmeti ubrat pár let, nesmí se ani zde moc přehánět. Nedbalá elegance je jistě vhodnější, než se navléct se do modelů vhodných pro juniory.  Daleko příhodnějším způsobem je udržovat se v kondici, kombinovat to ovšem i s nadhledem a zkušenostmi. A pokud jste ušetřili na slušné vozítko… Tak paradoxně zaujmete i daleko mladší ročníky opačného pohlaví. Dospělý muž by měl být naopak na svůj věk hrdý. Přežil plno let po boku ženy, někteří i více žen, to už je přeci pádný důvod, proč být na svou výdrž hrdý. Vychoval děti, možná i více generací. Takový muž se za své roky nestydí.

  U žen je to trošku složitější. Existují dvě skupiny. Jedna o sebe dbá a bojuje s léty do padnutí. Stává se, že jim prostě jejich uplynulý čas nelze přesně odhadnout. U skupiny číslo dvě je to naopak. Rezignace vede k urychlení stárnutí, roky letí a zájem mužů upadá daleko dříve, než je třeba. Hádat ženě věk je ošemetné.

  Vraťme se však k samotné oslavě. Někdo ji prostě každoročně potřebuje a rozhodně ji nezanedbává. Autor tohoto článku k ní však už mnoho let důvod nemá. Představte si tu ,,náhodu‘‘, která každoročně v den narozenin plus minus den dva přinese nějakou nepříjemnost a katastrofu. Pár jich opět vyjmenuji. Tragické úmrtí nejlepšího kamaráda byl kdysi dávno začátek této řady, poté už to byly bouračka v autě s následkem peněžité újmy, rozchod s milovanou dívkou, později se přidala i manželka, zahájení finanční kontroly s újmou daleko větší, vykradení bytu, domu, zahradního domku, odcizení auta, motocyklu, návštěvy lupiče v jeho prodejně, rozbitá výloha, proříznutá střecha kabrioletu, vyhořelý dům mámy a plno dalších naprosto nepotřebných situací. I letos se zadařilo a  přišla o den dříve obsílka z Finančního úřadu. Ten vznesl pouze dotaz, ale jak už to bývá, není důvod být optimistou. Myslíte si tedy, že je co slavit?

  Člověk by se za své roky stydět opravdu neměl, vypadá li skvěle, má být na co hrdý, nedaří li se mu je skrýt, může na sobě pracovat, nebo se na vše vykašlat a prostě je akceptovat. Jenže, ne vždy to jde. Představte si situaci…sedíte v ochozu sportovního stadionu, o řadu pod vámi sedí krásná blondýnka, jen jí je šestnáct let. V tu chvíli by chlap nejradši odhodil posledních 33 přebytečných roků, ale nechal si to kabrio a peněženku se zlatou kreditkou a slečnu pozval…kamkoliv. Jenže to je možná krásná představa pro normálního chlapa, nicméně neuskutečnitelná. Takže to nechme snílkům a užívejme si hrdě přesně ta léta, která skutečně máme. Nakonec co. Ta blondýnka zestárne a dospěje. A až dostane rozum, třeba si nás všimne.  A když ne, nevadí, ušetří nám tím dost peněz a hlavně naše zdraví. Ono to tempo například s třicetiletou i starší babičkou vlastně není tak špatné. Takže blížící stáří berme s humorem. Jen ne vždy je co oslavovat.

J3.K