Právě se nacházíte:

Konec charakteru

10. 10 2018 |    www.inadhled.cz    Politika je svinstvo, říkávala babička. A měla pravdu. Lidé mířící do politiky i s těmi nejlepšími úmysly většinou narazí do zdi, kterou představuje hranice mezi vnějším světem a prostorem vymezeným politiky. Poté projdou procesem nikoliv očisty, ale naopak dostatečným zahumusením a úpravou názorů, je jim objasněno, co lze a co nikoliv, jasně se stanoví priority a následně představí ti, kterých slovo je tím podstatným. Vyčíslí se držhubné a nastíní se, kolik dotyčný za svůj život napáchal hříchů, které mohou být kdykoliv po zásluze potrestány. A i kdyby žádné nebyly, takové obvinění z čehokoliv počínaje znásilněním, dále možný daňový únik, případně korupční jednání a neurovnané rodinné vztahy jsou v záloze vždy. Trestat lze jakkoliv. A pokud nezabere nic z toho, pořád ještě zbývá hrozba použití násilí na jednotlivci, případně na jeho rodině. Chcete jít do politiky? Opravdu si to rozmyslete. Na to musíte mít povahu, koule a maximálně čistý štít. Nebo ne, a poté Vám stačí dostatečně vlivný ochránce. Veřejně známí jsou dva. Babiš a Kalousek. Existují možná ještě větší borci, kteří tahají za nitky, ty ale ovšem téměř nikdo nezná. Jsou za křovím a nemlaskají, o to větší moc však mají.

 

 

  Po volbách vždy dojde na jisté zklamání jedněch a euforii druhých. Obojí bývá často hrané, neboť oni se hoši většinou nějak dohodnou. Vítězství ve volbách totiž nemusí znamenat vůbec nic. Jste li na místní úrovni neoblíbení, pořád ještě můžete vládnout městu, vítezství je často naopak přímou cestou do opozice. Ruka ruku myje, takže se posedí, prohovoří, najdou společné zájmy a jde se starostovat a rozdělovat funkce. Smutné je, když společným zájmem zůstává především to, aby ti druzí měli cestu k lizu co nejsložitější. Ono to i tak bude stát v budoucnosti nějakou úlitbu, problém je, že většina z politiků vidí na jedno volební období dopředu a více je nezajímá. Kontinuita procesů tak neexistuje, což stojí přinejmenším hromadu peněz. Vidět to je na Pražském okruhu, jehož více než jen nutné dokončení se oddálilo minimálně o 4 roky. Řada představitelů politických stran a seskupení se při nástupu do nových pozic zaměřuje na to, co minulí vládci dělali špatně, přestože to vůbec nemusí být pravda. Ovšem nehodící se škrtněte, takže je třeba dosadit vlastní lidi, firmy a zdroje zisků. Začne se tedy kritikou, změnami, a to vše často proto, aby se kšeft rozjel jinde či nanovo.

  Koaliční vyjednávání se vedou s jasným záměrem. Tím není být prospěšným svým voličům a ani snaha dodržet sliby dané před procesím s hlasem lidu k urnám. Líbivá a často také velmi trapná hesla jsou v realitě nepoužitelná, jen naivní hlupák by na nich stavěl svou volbu. Daleko lepší je dlouhodobě sledovat činnost jednotlivých stran a kandidátů. Což dělá málokdo, takže třeba v Řeporyjích volili lidé ODS, aniž by jim došlo, že se starostou může stát šašek Novotný. Na Praze 4 pro změnu dali Drahošovi možnost zasednout do Senátu ČR, přestože tento pán už dlouho neřekl nic podstatného. Jestli vůbec někdy. Je vcelku smutné, že člověk bez vlastního názoru, ovšem dobře vedený, může rozhodovat o nás bez nás. Ale i to přináší demokracie, byť už je značně pokřivená. Vokřál v Brně pookřál, když viděl své vítězství, nyní však míří tam, kam si za 4 roky před tím za spolupráci s Žít Brno zasloužil. Karma není zdarma.

  V mnoha místech se teprve utváří koalice, jejichž délka existence nemusí být čtyřletá. Rozhádat se lze i kvůli hloupostem, většinou to však bývá kvůli penězům a rozdílnosti názorů na to, jak je dělit. Opět je třeba si uvědomit dvousečnost úspěchu, řada politiků již poznala, že když neodvádí desátky, případně jsou chamtiví, mohou snadno skončit v policejní cele, ozdobit titulní stránky časopisů a novin, z některých se dokonce stanou hvězdy televizních zpráv. Najít rovnováhu, neztratit tvář i ideály, zároveň být skutečně přínosem pro společnost je v politice extrémně těžké. Važme si těch, kteří to dokáží.  A kdo někoho takového zná, měl by ho i propagovat. Všichni ostatní si jen našli nové zaměstnání s omezenou vlastní životností. Tedy pokud se nejmenují Němcová, Benda, Kalousek…. To jsou stálice, které ví…

J3.K

 

Autor: Administrator

Diskuse