Korupce tu byla vždy…..a bude existovat dále.

10. 06 2015

    www.inadhled.cz   Ministři financí některých zemí se vehementně snaží o potlačení finančních operací v hotovosti. Platí to nejen pro ty velké, jejichž snem je zrušit peníze úplně. Ohání se otřepaným důvodem likvidace korupce a daňových úniků.

  Tento jev provází lidstvo již od počátku. V podstatě je korupce běžná i ve velké části živočišné části přírody. Takže je naprosto nezávislá na existenci peněz. I bez nich byly vždy její projevy naprosto běžné, jen místo šustění bankovek a cinkání mincí probíhaly jiné způsoby uplácení. Mohli to být například hmotné dary, které se daly nejdříve sežrat, později sníst, o pár set tisíc let později výměnný obchod, který byl však výhodný pro uplácenou stranu. S větším členěním společnosti se darovaly funkce a postavení, přidělovaly se pozemky a darovali otroci.

  Příchod mincí a dalších platidel vše částečně zjednodušil, ale i tam, kam se moc kováků a grošů nedostalo, se cestičky vždy našly. Tu to byl pytel mouky, jindy ovečka, prostě pokaždé něco. Takže likvidace platidel tento problém, jak je vidno,  neřeší.

  Pokud jde o krácení daní, je naivní představa, že se jim zamezí zákazem používat peníze. De facto i zde existují možnosti, které prostě umožní daně nepřiznávat. Mimochodem, o jejich výši rozhodují lidé, kteří moc nepracují a jsou závislí na tom, kolik vydělají jiní a odvedou státu. Systém, který velí obírat ty nejschopnější více, než příživníky, což jsou dva krajní protipóly, je kontraproduktivní.  Dá se předpokládat, že osoba schopná hodně vydělávat si zároveň umí spočítat, kolik a kde na daních ušetřit a jistě k tomu využije všechny dostupné povolené prostředky. Pokud by odvody a daně měla nižší, nezabývala by se jejich ponižováním.

  Pokud se tedy lidstvo postupně v některých oblastech bude muset vzdát plateb v hotovosti, co nastane? Vzhledem k elektronizaci všeho, začneme o úspory přicházet díky hackerům. Elektronická konta vykradou lépe, než trezor v bance.  Ani na zahradě už nic nezakopete. Dále se vrátí výměnný obchod. Jeho následný rozvoj umožní nejen úniky, ale i korupci.  Vždy platilo heslo Něco za něco, ale kdo dokáže, bylo li směněno rovnocenně. Takže prostor tu je pro obojí. Jak nám ukázal například pan kancléř Mynář, lze koupit vilu za pár šupů. Co k nim přidal navíc, to už nikdo nezjišťoval. Ale zavánělo to korupcí i daňovým únikem. Pod svícnem je největší tma, platí to i pro okolí Svatovítské katedrály.

  Důvodem, proč nám sebrat peníze a nahradit je platebními kartami, je touha vidět nám úplně do všeho. Dle jakéhokoliv kontaktu Vaší kreditky s terminálem bude navždy zaznamenána historie Vašeho pohybu, hodnota a skladba nákupu, jeho frekvence, a pokud už nyní zneužívají obchodní a reklamní agentury nástrojů kontroly internetu, je možno vidět, jak obrovský potenciál jim budou poskytovat bezhotovostní platby. To už vůbec nemluvím o složkách státní správy a moci. Mají k dispozici naše maily, telefony, výpisy z banky, odposlechy, GPS v autech i mobilech, kamery na ulicích, výpisy z katastrů, kartoték a jediné, co jsme dosud mohli, bylo koupit si něco v obchodech. I o tuto možnost postupně přijdeme, registrační pokladny nás budou hlídat oboustranně a nakonec vše nahradí kus plastu, který o nás prozradí vše.

  Abych to shrnul. Patřím mezi ty, kteří preferují hotové peníze a platební kartu mám pouze v rezervě, například pro škrábání namrzlého skla v zimě na autě. Nemám pocit, že bez bankomatu umřu hlady, palivo do auta uhrazuji rád jednou větší bankovkou a zaměstnanec, který dostane 200 Kč,- na izolační pěnu a 500,- na naftu, si nekoupí plnou nádrž do svého auta a k té pěně si nepřidá svou gola sadu. Dostane hotovost, vyúčtuje ji hned a já tak eliminuji riziko okradení. S kartou bych se mohl dočkat různých překvapení.  Uplácet se bude různými způsoby, většinou to budou podhodnocené služby, práce na soukromém majetku, může dojít i na staré praktiky v podobě jistých úsluh z pozice žen vůči mužům. Řekněte, nebylo lepší zachrastění měšcem? A ještě maličkost. Nakonec největšími zloději byli vždy ti, kdo daně vybírali. To platí dodnes, ať tam sedí kdokoliv. I když teď už je to trochu extrémní i na mne.

J3.K