Právě se nacházíte:

Koupit, nekoupit?

21. 05 2015

   www.inadhled.cz   Představte si situaci, kterou většina z Vás dobře zná. Přináší nám často bezesné noci, okamžiky plné přemýšlení, které nakonec musí vyústit v konečné rozhodnutí. Někdy dost bolestné, jindy závazné na dlouhou dobu. Dilema se týká mužů i žen. O co tedy jde?

  Vaše dny běží vcelku poklidně, monotónní tok hodin a minut je občas narušen plněním povinností, návštěvou kulturní události či něčím podobným. Máte jasný plán, co s těžce nabitou finanční zásobou, je jedno, jak velká je, a plánujete například letní dovolenou. Říkáte si, že nic nemůže změnit Váš klid, neočekáváte žádnou podstatnou změnu. Jak říkám, vzrušení není v plánu.

  Jenže člověk míní, osud mění. Z modrého nebe přijde blesk. Nečekaný a zasáhne přímo svůj cíl. Tedy Vás. Jen tak si zajdete do nějaké prodejny, minete výlohu, dostanete výhodnou nabídku. Každopádně si všimnete něčeho krásného, dozvíte se o něčem zajímavém, získáte informaci o výhodné koupi. V hlavě vám usedne brouk v podobě chtíče, touhy po něčem, přáním to vlastnit. Co s tím?

  U ženy jde většinou o šperk a oblečení, módní doplněk, prostě parádu.  Je velmi těžké zapomenout na vysněnou kabelku, zvláště pokud na ni nemáte. Výhodou ženy je však množství přirozených prostředků, které jí pomohou sehnat toho, kdo kýžený kousek zakoupí. Tedy tehdy, není li dostatečná hotovost ve vlastní peněžence, případně na kartě, jejíž vlastnictví zajišťuje přístup k plnému účtu. Jsou samozřejmě různé cenové hladiny, ve kterých se dotyčná pohybuje, její přání je poté vždy minimálně o jednu vrstvu výše, než kde se momentálně nachází. Ale přiznejme si, že dlouhé nohy, zavlnění se v bocích a lascivní pohyb i pohled umí dělat zázraky, většina mužů tak ráda pootevře peněženku.

  Přání mužů bývají daleko praktičtější a nákladnější. Začínají u elektroniky a různých technických zázraků, pokračují přes sportovní náčiní, například v podobě karbonového jízdního kola, pokračovat můžeme směrem k autům, ti movitější si přejí vlastní vrtulník a zdaleka ne na konci jsou jachty za nesmysl a soukromý tryskáč. Muži jsou snílci a soutěživí tvorové. Takže když si něco vezmou do hlavy a některou z těch věcí nutně potřebují, vyrovnají se ženám v kreativitě.

  A nyní situace z počátku tohoto článku. Máte plnou garáž. Stojí tam nějaké to auto pro různé příležitosti, supersport vedle kabrioletu, rodinný kombík se tam už ani nevejde a mrzne venku. A najednou se objeví něco, co Vám prostě chybí. Dobrá cena, 620 koní ve vynikajícím stavu a o pětinu levnější a v individuální verzi. Rozum Vám říká, že nic takového už nepotřebujete. Jeden člověk může držet jeden volant, dva již vlastněné exempláře umí jet přes 300km/hod, což stačí 2,5x na ztrátu řidičského oprávnění a třetí jim šlape na paty. Tak proč proboha ten mozek tak pracuje? Jen proto, že to je vysněné bílé Porsche Turbo S?

  Tento případ je možná fikcí, náhodně zvoleným příkladem, kterému muži rozumí a ženy se ho hrozí. Podobných situací zažíváme v životě mnoho. Od malička toužíme, přejeme si, chceme. Rozdíl mezi lidmi je však v tom, že ne každý umí počítat a odepřít si. Nebo umí počítat, ale chtíč je daleko silnější. Každopádně se v tuto chvíli rozhodujete často mezi poklidným životem a pozdějším bojem s exekutory. Občas je tedy lepší nemít, než vlastnit a trápit se.  Kdo to nepochopí, má problém. A statistiky říkají, že těch problémů se vyskytuje až moc. Rozum by tedy měl mít navrch nad vášní. Ale je to vůbec možné? Koupit, nekoupit? Kdo ví…

J3.K