Právě se nacházíte:

Křivky

30. 03 2014

www.inadhled.cz  Jsem si jistý, že si všichni vzpomínáte na školu a jeden z předmětů, kde pokud jste neměli prostorové vidění a fantasii, bylo pravděpodobné, že jste hořeli. Ano, šlo o deskriptivní geometrii.  

  Různé čáry, průniky tělesem, nutná přesnost. A když jste si byli jistí, že vše je správně, přišel pedagog a s úsměvem přidělil ohodnocení…za pět. Určitě jste si neuvědomovali, jak důležité maličkosti do vašeho života tento obor přinesl. Nemusíte být designér, abyste s křivkami pracoval i a přicházeli do styku. Určitě si plno žen uvědomuje, jak působivě může vypadat správný střih šatů převedený v dokonalost v podobě sexy oblečení, v němž vynikají ladné křivky ženského těla a pomáhají získat na svou stranu ty muže, o které mají zájem. Zároveň dokáží utajit při správném nošení nějakou tu nesrovnalost a lidé, kteří utváří světovou módu a jsou proslulí svým návrhářským umem, se dostali na žebříčku úspěšnosti a popularity velmi vysoko.

   Ani muži nepřicházejí zkrátka, vždyť třeba tvar nejedné automobilové legendy byl povýšen na umění rovnající se známým symfoniím a ve sbírkách automilců jsou krásně tvarovaná historická auta velmi ceněnými kousky. Stará Ferrari, Cobry, ale i novodobé výtvory jsou důkazem toho, jak nás geometrie dokáže potěšit. Též nádherné stavby,případně doplňky našich domovů jsou tvarovány tak, že jen člověk s fantasií je mohl z představ převést do skutečna.

   Posledním mnou nyní uvedeným příkladem je naše intimno. Pokud budu hovořit za muže, každý z nás má rád určitou část ženského těla. Někdo při zavřených očích vidí krásnou tvář imaginární nymfy, jinému se vybaví dlouhý krk či vlasy, dalšímu tvar ňader. Jsou tu i znalci boků a třeba mne zaujme zadeček a štíhlé nohy.

  Není důležité, pro koho je co podstatné, jde vždy o soubor ladných křivek, který nás inspiruje a baví. A pohladit je, je jedno, jsou li živé, nebo snad jen zhmotňují představy svých tvůrců, to patří k nejkrásnějším okamžikům v našich životech. Děkuji tedy tímto za existenci deskriptivní geometrie.

J3.K