Krize na trhu s nemovitostmi?

22. 06 2018

  www.inadhled.cz   Působení Zelených  Stropnického  a Kolínské na pražském magistrátu se blíží ke svému konci a ceny bytů a domů směřují v Praze ke svému vrcholu. Sabotování nové výstavby dovedlo  developery do stavu, kdy se již nemohou dočkat odchodu Zelených do propadliště dějin. Budeme li upřímní, Tato strana je všeobecně škodlivou v celé Evropě, původní orientace na ekologii se zvrhla v naprosto totální demagogii v mnoha směrech. Jejich předstíraná láska k planetě se stala prostým terorizováním spoluobčanů. Navíc se Zelení stali součástí činnosti neziskového sektoru, propagují migraci, tváří se progresivně v oblasti squattingu a řadí se k výrazně levicovým stranám blížícím se svou filozofií marxismu.

   Rozsah výstavby v Praze se za primátorky Krnáčové podstatně snížil. Nástrojů v rukách úředníků sloužících k jejímu omezení je mnoho. Stropnickému však stačilo pouze ignorovat zasedání a schůze, na kterých se mělo rozhodovat o potřebných změnách územního plánu. Jeho záměrná nedisciplinovanost zablokovala na dlouhou dobu schvalování nové výstavby a způsobila nedostatek bytů i dalších developerských projektů. Tím došlo k navýšení cen i starších nemovitostí. Přidáme li snahu ČNB zkomplikovat možnost získat hypotéky na nákup bytů, která vede k lehce schizofrenní situaci při shánění bydlení především v předražené lokalitě Prahy a blízkého okolí, musí mít Stropnický sám ze sebe vyloženě radost. Volební parlamentní výsledky Zelených, jejichž byl neúspěšným předsedou, hovoří o tom, že ostatní obyvatelé České republiky už s ním ztratili trpělivost. Nepomohla mu ani těsně před volbami prezentovaná vlastní homosexualita. Zpovykaní Pražané, tak je nazvala primátorka Krnáčová, se tak stali obětními beránky zvůle neschopných Zelených.

  Na samotnou výstavbu lze mít různé názory. Praha je plná IT pracovníků, jejichž platy se pohybují ve stotisícových částkách a vyšších. Nově vznikající vyšší střední třída tak na drahé bydlení dosáhne. Je tu však i plno dalších lidí, jejichž životní úroveň je nižší a na vysoké nájmy a nové byty prostě nemají. Starousedlíci čekající na privatizace díky nynějšímu vývoji pouze zaznamenávají růst znaleckých odhadů na jejich byty a s hrůzou zjišťují, že díky odkladům se ceny už zdvojnásobily. V současné době se vedou spory nad tím, má li se Praha rozšiřovat do šířky, či mají li se zastavovat proluky. Obrovské problémy s dopravou uvnitř města i na příjezdových komunikacích svědčí o nekonečném tápání nynějšího vedení radnice. Zužování profilů stávajících komunikací se stalo ideologickou chimérou vedoucí k nesmyslným zácpám.

  Prosazování cyklostezek uvnitř města svým profilem a podnebím nevhodným pro celoroční používání jízdních kol k přepravě je dalším krokem do pekla. Systém parkovacích zón je vytvořen především pro výběr dalších peněz, nijak nezjednodušuje Pražanům život. Naopak zvyšování počtu administrativních budov v centru města je obrovským problémem. Do nově vznikajících kanceláří přijíždí denně mnoho mimopražských, jejichž doprava komplikuje situaci jak v centru, tak i na krajích metropole. Bytů v centrální části tak ubývá a střed města přestává Pražanům patřit. Pokud by se tedy mělo stavět v prolukách, pak jedině byty s garážovými stáními pod úrovní povrchu a bez dalších nesmyslů v podobě cyklostezek, retardérů a zužování.

  Kraje Prahy naopak potřebují spíše lepší občanskou vybavenost, aby nebylo třeba za vším jezdit do centra. To je problém satelitních městeček. Navíc je absolutně nedostatečná dopravní infrastruktura a nedokončený Pražský okruh je alarmujícím důkazem neschopnosti odpovědných úředníků.  Celá tato situace je důvodem k nesmyslně vysokým cenám domů, bytů a pozemků předurčených k zástavbě. Jde o systematicky vytvořenou situaci nahrávající těm, kteří nyní zvyšují své zisky. Například řadové domy s hodnotou kolem 4 miliónů se prodávají za 9 a více, to i s přihlédnutím k nové cenové mapě pozemků. Za neuvěřitelný nárůst cen a nedostupnost bydlení v Praze poděkujme tedy především managmentu radnice v čele s Krnáčovou, Dolínkem, Stropnickým a Kolínskou. Příslušnost k politickým subjektům jistě znáte. Zelení tak i přes svou proklamovanou levicovost přispívají k bohatnutí již bohatých. Dokud budou na relativně odborných postech sedět amatéři nechápající problematiku velkoměsta, nemohou Pražané doufat v zlepšení. A takové Brno na tom není o nic lépe.

J3.K