Letní lásky….nejen dětské

21. 07 2015

www.inadhled.cz  Vždy jsem si myslel, že dovolenkové lásky se týkají teenagerů od patnácti let a mládeže do konce vysoké školy. Seznamování se na plážích, u bazénů a na večerních diskotékách patří k letním měsícům, nese sebou romantiku i nádech dobrodružství.

  Nelze si však nepovšimnout posunu hranice dospívání a nutno konstatovat, že chování dnešních dvanáctiletých je podobné tomu patnáctiletých před třiceti roky. Takto mladé slečny už přesně ví, co zapůsobí na jejich vrstevníky a klukům se zapalují lýtka daleko intenzivněji, než kdysi nám v tomto věku.  Výuka ve školách se pro změnu zasloužila o umění domluvit se a angličtinu v běžném hovoru většina dětí jakž takž ovládá. Není tedy nouze o mezinárodní přátelství, byť na pár dní. V opačném případu díky tomu, že komunikační technika jde velmi dopředu vzniká nová situace. Pro omladinu tak není problém udržovat kontakt pomocí internetu a sociálních sítí nejen napříč kontinentem, ale de facto po celé zeměkouli. Pokud by takto vypadala multikulturní společnost, nevadilo by to. Bohužel nynější migrace ji staví do úplně jiné roviny.

  Ale zpět k letním láskám a známostem. Všichni jsme už určitě zažili zajímavé seznámení mezi lidmi v dovolenkové destinaci. Až na výjimky končí rozloučením při odjezdu, případně při vystoupení z letadla. Někdy přátelství pokračuje ještě nějakou dobu, ale většinou s letními měsíci pomalu vyšumí. S láskou to je velmi podobné, my starší se nad ní pouze usmějeme, pokud dcera v 18ti nepřijede s následky, které se po devíti měsících změní ve řvoucí miminko, bereme to s nadhledem. Komplikací může být i zamilování se do exotického muslima, který si jde za svým cílem uhnízdit se ve vysněném ráji. Zarputilost potomka pak může být velkou komplikací pro rodiče.

  Jsme téměř uprostřed prázdnin a někteří už máte za sebou dovolenou na pobřeží některého z moří, ale podobné situace zažijete i na Lipně. Léto mnohému napomůže, ale vše chce brát s rezervou. Věřím tedy, že si s tím správně poradíte a užijete si poklidné dny.

J3.K