Právě se nacházíte:

Léto….a turistika

20. 05 2014

 www.inadhled.cz Tento článek byl napsán v roce 2013 v průběhu dovolených. Co se změnilo?Nyní jej uveřejňujeme proto, abychom vás před výběrem letní destinace trošku varovali, lehce přinutili se zamyslet a hlavně abychom si uvědomili, jak jde život dál...Byla by škoda Vám tuto úvahu upřít, ač jeden z jejích aktérů svůj osud změnil....

 Venku nám praží konečně sluníčko, kry v bazénech konečně popraskaly a lední medvědi opustili naše kraje, rtuť teploměru si hraje na horolezce a dobývá pomyslný vrchol v našich krajích málokdy vídaný. Děti si užívají v bazénech a na tobogánech, ženy odhalují krásné postavy a…bohužel i ty převažující nedokonalé a divně tvarované, mužům více chutná chlazené a důchodci se skrývají ve stínu.

  My přesto zasedáme do stísněných prostor letadel a míříme do různých míst povětšinou omývaných slanou mořskou vodou.Ti šťastnější se kochají romantikou a exotickými zákoutími z plakátů,na nichž karibské či třeba indonéské krásky zvou k odpočinku pod palmami, jiní chorvatizují mezi mořskými ježky a oblázky, aniž by vnímali relativně nepřátelské nahlížení na Čechy a užívají si sluníčka na Jadranu. A ti odvážní zkouší Afriku a zjišťují, v jak velké míře je možné udělat všude nepořádek a co vše se může stát součástí moře a přilehlých pláží. Odpadky prostupují přírodou a Afrika se stává smetištěm. A lidé, jejichž životním prostředím jsou místa blíže k rovníku, jakoby se přímo vyžívali v jejich vytváření a kupení tam, kde by to ani Středoevropana nikdy nenapadlo.

   Ovšem ještě více obtěžující je všudypřítomnost arogantních a rusky hovořících turistů. Dříve vzdáleným zemím hrozily nálety žravých sarančat, nyní jsou to lehce otevřené peněženky turistů ze zemí nám historicky ne moc ve vzpomínkách příjemných. Jejich drzost a arogance je nepřehlédnutelná. Jenže….když člověk touží po tom zmizet z dosahu zpráv o tragikomické Bartošové, o nenažraných politicích a kmotrech připomínajících slávu struktur ze Sicílie a užít si teplo daleko za hranicemi ekonomické krize a starostí, prostě skočí do historického letadla a zmizí. Aby po návratu zjistil, že v domovině bylo, světe div se, stejné vedro, v politice se nic nezměnilo, Bartošová je na tom stejně a v bance na účtu ubyla nemalá částka.

   K tomu si uvědomuje, že povaha různých národů je odlišná a ne vždy pozitivní, je tedy rád,že je doma…. To se samozřejmě netýká všech, dobrodruzi u řek a rybníků či v horách, vrchních x v luxusních destinacích, či rentiéři tam, kam jim renta chodí, ti všichni si jistě moudře užívají míst, která si vybrali dle možností a přání.

  Tak zase za rok…..já už vím, že Středozemnímu moři se už zase na pár let vyhnu a o jiném bude velmi přemýšlet. Ještě, že se mezitím toulám kulturní Evropou, kde hygiena a úroveň chování je jaksi jinde a hlavně….nemusím všude poslouchat russkyj jazyk. Ale léto mám rád a lyže zatím zůstanou v komoře.

 J3.K