Lži, pravda a upravování skutečností

21. 03 2014

www.inadhled.cz  Jistě jste všichni již zažili okamžiky, kdy Vám někdo lhal do očí. Věděli jste, že pravda je jinde, bohužel ne vždy se Vám podařilo ji najít a případně i obhájit.

  Pokud jste svědky nějaké události, je to snadné. Ale co když tomu tak není? Vlastností pravdy je,že se velmi často ohýbá. Není to tak, jak si myslíme. Bohužel neexistuje jen jedna a ta pravá. Na různé situace jsou často rozdílné názory, to i tehdy, když v tom není záměr.

   Ovšem jsou lidé, kteří s pravdou pracují tak, jako sochaři s hlínou. Tvarují ji do různých podob, tu a tam přikrášlí, jinde oseknou. A jak víme, z jedné hromady hlíny lze vytvořit dvě rozdílné sochy. Takže jsme často rádi, blíží li se skutečnost popisu co nejblíže a my se dokážeme orientovat. Tak, jako umělci umí s hlínou zázraky, tak i ohybači pravdy zvládají svým uměním mnohé.

   Otřepané rčení, že lež má krátké nohy, nebo snad, že pravda nad lží zvítězí, to vše se může zdát správné, ale ve skutečnosti se lží bojujeme denně. Obchodníci, politici, právníci a mnozí další mají na lži částečně postavenou kariéru. A na nás ostatních je se nenechávat ošálit líbivými řečmi, záběry či slogany. Protože za blba stejně nakonec bude ten, kdo všemu uvěří. Ten druhý se tomu jen zasměje a svůj názor si udělá sám.

   Proti lžím a výmyslům se těžko bojuje, ale nesmíme se bát ten boj podstoupit. Protože když to neuděláme, ten člověk to zkusí znovu. Druhým řešením je to, že se mu navždy vyhneme a příště se vyvarujeme takovou osobu pustit k sobě. Což je podstatně praktičtější.

J3.K