Právě se nacházíte:

Mainstream jede…

9. 04 2018

  www.inadhled.cz    Jen málokdo se v nynější složité době dokáže oprostit od příjmu různých informací, které nám přináší média všeho druhu. Nutno konstatovat, že existují skupiny deníků, časopisů, televizních a rozhlasových stanic, která nazýváme mainstreamová média. Jejich pozice je momentálně poměrně neotřesitelná, jsou ve spojení s politiky a zájmovými skupinami na ně napojenými. Mají velmi široké zastoupení a svým způsobem určují to, co je pro lidi žijící v Evropě ,,správné´´. Vyjadřují jakýsi hlavní proud.

   Z toho vyplývá skutečnost, kterou je obrovská moc těch, kteří tato média ovládají. Vzhledem k tomu, že většina z nich je momentálně zaměřena levicově a žije z peněz, které do nich investují korporace, politické strany,  hnutí a podnikatelé s ambicemi profitovat se spojenectví s politickou sférou, dá se očekávat jistá tendenčnost jejich zpravodajství. Což by nebylo nic překvapivého, kdyby existovala na stejné úrovni taková nezávislá média, která by dokázala být jistým protikladem, protiváhou. Kdysi měla tuto roli zastávat veřejnoprávní média, jejich podléhání státní moci z nich však udělala pouze další mainstream. Důvodem je vcelku shodná skladba politického spektra napříč celou Evropou, kdy u moci jsou různé obdoby levicových sociálních stran se stejnou rétorikou.

  Čím nás tedy mainstream nyní zásobuje? V prvním případu je to zamlčování, zkreslování  a mlžení. Zkreslené informace pouští do světa především takové mediální kolosy, jakými je BBC, CNN, ARD. Často je citován The Guardian, jejich řada je však nekonečná, informace poté přebírají i další novináři a předávají je dále. Takže ať už napíšou cokoliv, u nás se to v ČT a ČRo objeví vzápětí také a okamžitě se rozjede fungující mašinérie spojená s pozváním těch ,,správných´´ (rozuměj poslušných) odborníků, kteří udělají na první pohled logický rozbor a vysvětlí prospěšnost něčeho na straně jedné a škodlivost na té druhé. Pokud se omylem někdo neztotožní s oficiálním proudem, je na televizní obrazovce nebo u mikrofonu jen jednou a většinou se ho moderátor/ka snaží umlčet, případně navést ,,správným´´ směrem. Profesionalita zkušených novinářů bývala dříve zárukou jisté kvality, byť se k nám také dostávaly často dezinformace, ale jejich podání bylo na takové úrovni, že to málokdo postřehnul. Doby se mění i v tomto směru a běžné používání selského rozumu velmi často stačí na odhalení lživosti konstrukcí a výplodů zaměstnanců redakcí.

  Podívejme se nyní na excelentní práci lhářů a na to, v jakých oblastech se aktuálně pohybují. Je třeba si uvědomit, že CNN a BBC mají v této službě lidu dlouhodobou historii, takové mírutvorné bombardování Srbska, Iráku a Arabské jaro momentálně nahradila aktuálně ve vysíláních Sýrie. Nejnovější informace o použití bojových plynů vybíjející dětské školky, školy a nemocnice, kterými je osočován Asadův režim společně s ruskými spojenci, jsou jen dalším zdůvodněním plánované invaze amerických a anglických vojsk do kdysi nejlépe prosperující země Blízkého východu. Pravdou je, že přítomnost ruských jednotek je jediným důvodem, proč Američané po pádu jimi vytvořeného IS ještě nevstoupili naplno do bojů o Damašek a o cestu plynovodu z Kataru do Evropy. Plundrují tak aspoň syrská ropná pole. Mainstream však odsuzuje ve většině Sýrie oblíbeného prezidenta Asada a předurčuje této zemi osud Iráku. Logika použití bojových plynů a chemických látek jednoznačně ukazuje na ty, kteří chtějí vyprovokovat vstup západních jednotek na syrské bojiště.

  Dalším tažením mainstreamu je reakce na situaci v Maďarsku a Polsku. Nedělejme si například o Orbánovi iluze, vládne již mnoho let, takže jistě ekonomicky profituje ze své politické moci, nicméně i ve víkendových parlamentních volbách získala jeho strana 133 mandátů ze 199 možných, což značí nejen úspěch, ale i správný směr, který Maďaři nastoupili, byť k vzteku celosvětového mainstreamu a jeho konzumentů. A nejvíce může prasknout vzteky místní rodák, bývalý fašista a nyní lidumil a filantrop Soros, neboť právě jemu šlape Orbán na paty nejvíce. Záhy to jistě pocítí neziskový sektor napojený na Sorose. Podobně k němu přistupují už i Poláci. Mimochodem, to, že mladí Maďařin opuští svou zemi není způsobeno Orbánem, ale tlakem neziskových organizací na snadno ovlivnitelnou mládež, což se děje i u nás. Dnes například Člověk v tísni pořádá akci v ZŠ Eden v Praze.

  Mainstreamová média byla i za nedávnou krizí na Slovensku, kterou odstartovala vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně. Vrah nebyl dosud odhalen, nicméně mohou li v Sýrii použít provokatéři chemické látky a zabít desítky lidí, pokud tedy nešlo jen o další hraný film z dílny CNN a CIA, proč by někdo nezastřelil na zakázku dva mladé lidi a jejich smrt nevyužil k vyvolání převratu? Podobně vypadá aféra Skripal, kdy se informace k této kauze natolik rozchází, že je až s podivem, s jakou naivitou a hloupostí nám jsou předkládány důkazy o pravdivém průběhu celého případu.  Jisté je, že jej provází tolik úsměvně-trapných příhod, že by bylo lepší už mlčet a Rusům se omluvit a nabídnout jim jako odškodnění třeba Wales. To je samozřejmě nadsázka, jisté však je, že zázračné uzdravení Skripalů je směšné a novou identitu potřebují především proto, aby se jim sousedé nesmáli.

  Na závěr vyjmenujme ještě pár dalších příkladů, ve kterých mainstream jede. Zatajování záporných dopadů migrace na hospodářství a také na soužití obyvatel v Evropě, utajená nařízení Evropské komise a Evropského parlamentu, TIFF, osočování pravicové opozice a její očerňování napříč celou Evropou včetně ČR (Le Pen, AfD, Wilders, Okamura, Konvička, Hampl), znevažování výsledků voleb, dopadnou li jinak, než si mainstream přeje, mlčení o zvěrstvech muslimů prováděných po celém světě, genderové šílenství, jednostranná rasová nenávist směřující proti původnímu evropskému obyvatelstvu, odmítání informovat o dění v JAR, protiruská propaganda, Majdan na Ukrajině…..  Je toho skutečně moc. Informace poskytované nám mainstreamem jsou velmi zavádějící a nelze nic jiného, než varovat před jejich dopadem na myšlení nás, běžných občanů a obyvatel této země. Oproti tomu jsou vyzdvihováni a preferováni předurčení lidé, politické subjekty a organizace. Důkazem je obrovský vzestup celoevropsky muslimem vedeného sdružení Pirátských stran či propagace neziskovék, například právě Pánkem u nás spravovaného Člověka v tísni. Zkuste používat svůj rozum a logiku, nebuďte ovce nebo užiteční idioti. Takových je totiž hrozně moc. Ohánějí se liberální demokracií, aniž by znali skutečný význam spojení těchto slov a jsou nebezpeční nám všem.

J3.K