Právě se nacházíte:

Milion chvilek to dokázal

19. 07 2019 |

   www.inadhled.cz     Dle jednoho z mnoha posledních výzkumů sice poklesla oblíbenost  předsedy vlády Andreje Babiše na pouhých 45%, ale úpořád je to téměř polovina dotázaných, a druhou nejdůvěryhodnější se stala ministryně financí Alena Schillerová. Sice víme, že tyto výzkumy jsou snadno zmanipulovatelné, nicméně je jisté, že takoví Fiala a Kalousek v té popularitě tak nějak zaostávají. Že by jejich demagogický a nekonstruktivní přístup k politice nesly konečně ovoce? Sice trochu kyselé, ale přeci.

  Desítky tisíc občanů srocujících se na akcích Milionu chvilek pro demokracii dosud nepochopily, jak je s nimi manipulováno. Nedávno vyšlo najevo spojení mezi americkým miliardářem Sörösem a slovenským deníkem SME, jehož přední zaměstnanci patřili v minulosti k podřízeným samotného ,,filantropa´´ a investora do politického dění v Evropě. Zastávali totiž důležité posty v jeho organizacích, a poté byli integrováni do významného deníku. Stáli za demonstracemi následujícími po zabití jinak spíše bezvýznamného novináře Kuciaka a jeho přítelkyně a de facto významně přispěli k pádu Ficovy vlády. Tento deník navíc nedávno začal postupně otvírat Orwellovo okno a ve třech článcích obhajoval existenci a život pedofilů, patří tedy k momentálně moderním liberálním tiskovinám. Podobné zákulisní spojení lze tušit i v pozadí Milionu chvilek, jehož činnost je namířená proti vládě i prezidentovi. Na rozdíl od Slovenska však má předseda vlády ve svém vlastnictví poměrně velkou mediální skupinu MAFRA, takže je částečně schopný eliminovat zvěrstva v podání ČT, Seznamu a Bakalova impéria pracujících systematicky na odstranění Babiše z politiky. Takže scénář ze Slovenska by v Čechách asi neprošel. Navíc tu máme prezidenta, který na rozdíl od Kisky a Čaputové neprošel důrazným školením u Söröse, takže se na svržení vlády snaží jít jinak. Mimochodem stále jsme ochotni se vsadit, že na post prezidenta bude v dohledné době kandidovat Šimon Pánek z Člověka v tísni. Jeho morální a politický profil by k tomu sváděl a o spojení Pánka a Söröse není třeba pochybovat.

  Vysoká popularita Babiše je tak díky Milionu chvilek a dokonale poblázněným umělců vcelku logická.  Lidem už došlo pár věcí, na které je třeba brát zřetel. V této směsi se orientovat není snadné.

  1. Andrej Babiš je velmi odolný a díky své podnikatelské praxi má tvrdé lokty. Ustál již mnoho afér, často pro jiné smrtících. V některých byl namočen novináři, další by oprávněně zlikvidovali každého jiného politika, pár jich bylo za hranou zákona. On přesto dále vládne.
  2. Babiš velmi pružně reaguje a manipuluje s myslí svých příznivců.  Navíc slibem nezarmoutíš, takže mu tato strategie vychází.
  3. V ANO vládne Babiš tvrdou rukou, zatímco mezi jeho protivníky patří několik stran se svými vůdci. Jejich ega tak do sebe naráží, což v ANO zatím nehrozí.
  4. Neustálá kritika všeho, co Babiš udělá, už obtěžuje. Fiala s Kalouskem de facto jen brečí. Přitom oba stáli u toho, když Babiš šplhal nahoru. Nezabránili tomu, takže sklízejí plody své neschopnosti. A pokud bychom vzali v potaz skutečná čísla z doby Kalouska na Ministerstvu financí, ani on nebyl dobrý hospodář. Babiš je střelec, což některým občanům vyhovuje.
  5. Babiš se Schillerovou ví, že ve státní pokladně nic není. Zvyšováním daní však míří na movitější a na konzumenty cigaret a alkoholu, čímž u části obyvatelstva získávají sympatie. Navíc finanční úřady dupající po podnikatelích ostatním nevadí. Samotné finančáky prošly restrukturalizací, řada ,,normálních´´ úředníků je opustila, a ti, co zůstali, jsou náležitě vyškoleni, případně jim dělá radost mít moc. Schillerová se snaží zbavit odpovědnosti a bojuje proti poskytováním náhrad za škody způsobené jejími podřízenými. Stát by tak mohl zlikvidovat kteroukoliv firmu beztrestně a při prohraném soudním sporu by nemusel hradit žádnou újmu poškozeným. Jenže koho to ze zaměstnanců zajímá?
  6. Systém dotací, za které je kritizován Babiš, a oprávněně, zneužívá kde kdo. Čapí hnízdo bylo kapkou v moři. Ulévání peněz do daňových rájů, není ničím novým, korunové dluhopisy vymyslel jako kličku paradoxně Kalousek, dotace na biopaliva schválil Parlament ČR, tedy i členové jiných stran zastoupených v něm. Takže kritizovat jen Babiše je kontraproduktivní
  7. Babiš svůj vztah k EU nijak nezdůrazňuje, naopak se naoko staví do pozice lehce neutrální a v některých záležitostech i negativní. Toho si řada lidí váží více, než řiťolezectví Topky, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů. Spolupráce s prezidentem, který EU důsledně a oprávněně za mnohé kritizuje, tuto neutralitu ještě více podporuje, byť ve skutečnosti neexistuje.
  8. Migrační krize se nás dotýká omezeně právě díky tomu, že ve vládě není nikdo z Demokratického bloku. Samozřejmě i u nás přibývají Afričané a Arabové, to i díky politickým neziskovkám a jistému přehlížení aktivit moderních pašeráků. Oficiálně však migranty do České republiky vláda přijímat nechce. A to je hodně bodů najednou.
  9. V neposlední řadě je třeba se podívat na oponenty Babiše. Posthavlisté v podání Kalouska a knížete mají smůlu v tom, že kult Havla získal povážlivé trhliny postupným odhalováním jeho záporů. Prolamování Benešových dekretů v zájmu svém i Schwarzenberga, sepjetí se Sörösem a americkými Demokraty, souhlas s bombardování Srbska, falešné vlastenectví, kterým se zaštiťoval jeho kamarád kníže, načež nazývá Čechy zaprděnci, protěžovánípřátel z disidentu. Umělci, často se též k Havlovi odvolávající, brzy po demonstracích, na kterých se prezentovali, o týden později podnapilí běhali po Karlových Varech a hráli si tam na celebrity žijící ovšem ze státních grantů poskytovaných vládou Andreje Babiše. Uplakaný Jan Hrušínský, jehož divadlo by se bez dotací dávno změnilo ve skladovací plochu.  KDU-ČSL volající po smíru s Landmanschaftem a jezdící navštěvovat jeho sněmy. Petr Fiala, který dokázal z pravicové ODS vytvořit houbovitý útvar se starostou a pošukem Novotným ve svém středu. Piráti prosazující legalizaci měkkých drog, kteří se po získání pozic v komunálních volbách ukazují, jako naprosto nezkušený a mnohé devastující ideologicky zelený subjekt. Ukázkou jejich idiocie je Praha a primátor Hřib trestající Čínu. No a nakonec pseudopolitici typu Drahoš, Hilšer, Láska a jim podobní. Opravdu toto má být konkurence Andreje Babiše a Miloše Zemana?

  Je vcelku pochopitelné, že občané prostě oponentům Babiše nevěří. Nebudeme si předstírat, že Babiš je ideálním premiérem. Bohužel ani zdaleka. Jenže naše politická scéna je natolik kvalitativně mizerná, že vůči němu vystupující opozice ani při svém semknutí nestačí. Milion chvilek je jen další pokus to změnit. Kde nestačí politická vůle, má pomoct ulice. Je smutné, volíme li politiky, kteří si nevědí rady, neumí udělat změny a hlavně… Celá opozice je až příliš za jedno ve svém vnímání Evropské unie. Absolutní nekritičnost zvěrstev vykonaných touto institucí, arogance představitelů EU a ignorace důsledků její politiky a ideologického směřování k něčemu, co prostě díky fyzikálním a přírodním zákonům není možné, to vše hází všechny složky opozice na jednu hromadu. Babiš má podporu především starších a zkušených voličů, největší oponenti Piráti se nachází v oblibě u mládeže. Mezigenerační boj se rozhořel. Otázkou tedy zůstává, jestli mladí dostanou rozum a odkloní se od naivních představ o budoucnosti Evropy, nebo ustojí li zkušenost a logika svou těžkou pozici. V budoucnosti Babiš premiérem nebude, ovšem co přijde po něm, o to se bojuje už nyní. Lze jen doufat, že nedopadneme tak, jak to vedou na Slovensku.

J3.K

Diskuse

.