Monika Kalábová a její zastavení - Březen

1. 03 2015

  A máme tu březen. Astrologicky patří tento měsíc silnému znamení Berana, nicméně všichni jsme v očekávání z příchodu nejkrásnějšího období, jara. Proto je také český název odvozen od začátku březosti zvířat a rašení bříz. Původně byl v římském kalendáři označován za první měsíc v roce. Pokud zkontrolujeme diář, zjistíme, že březen začíná vždy tentýž den jako měsíc listopad.

   Přípravu na jarní období někteří z nás podporují očistnými kůrami z všemožných ingrediencí v podobě přibližující se zeleninovým a ovocným šťávám, půstem, popřípadě cílenými dietami, které jsme v lednu z novoročních předsevzetí vymazali a naordinovali až teď. Odhalená těla v lehkých šatech, upnutá trička obepínající nepěkné faldíky nás dokáží vyburcovat k neskutečným odhodláním. Bohužel bez silné vůle se neobejdeme, a proto jsou ve většině případů pokusy neúspěšné a nebo se vrací v podobě jo-jo efektu. Na řadu přichází potraviny, které osvěta řadí mezi dietní. My ostatní se spokojeně ládujeme bramborovými knedlíky s uzeným a se zelím, a pokud jsou naše výčitky z vlastní váhy už nepřekonatelné, volíme odlehčenou variantu bez smažené cibulky.

  Osobně si myslím, že člověk by měl poslouchat své tělo celý rok tak, jako to dělali naši předci. Trend nových a moderních potravin není nic jiného, než návrat ke starým kořenům. Co si ale mnozí z nás neuvědomují je fakt, že chléb namazaný vrstvou sádla byl v minulosti přeměněn na energii při tvrdé manuální práci na poli, popřípadě v lese.  Takže všeho s mírou a dovolme si občas i pár spěšných kroků.

  Březen je i měsícem jarní rovnodennosti, nástupem astronomického jara a tolik polemizovaného začátku letního času, jehož změna může nepříznivě působit na náš spánek. Obvykle se ale rádi přizpůsobíme.  Kdo by nechtěl sledovat západ horkého slunce v pozdních večerních hodinách.

  A pro mnohé z nás také představuje březen přípravu na nechvalně známé daně. Ty už začínají zlehka ťukat na naše „pancéřové“ dveře a bohužel se jim vždy podaří vyhrát. Na stolech se začínají kupit hromady faktur, účtenek a jiných dokladů, a pokud právě nedaníme procenty je nasnadě, že s námi bude muset mít paní účetní pevné nervy.

  Nezávisle na všech okolnostech Vám přeji, abyste vykročili do prvního jarního měsíce plni sil, optimismu, lásky, štěstí, pohody a nenechali se jakýmkoliv prvním nezdarem zastavit v uskutečňování Vašich snů.

Monika Kalábová